BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Allahu i mbron besimtaret
Allahu i mbron besimtaret
Aid el Karni
 
Njeriu ka nevojë të padiskutueshme për Zotin. Ka nevojë për mbrojtës, për zot dhe për atë që do t’i nxitë trimëri, ta ngushëllojë, t’i japë forcë dhe ndihmë. Ai është, natyrisht, Allahu Një dhe Fuqiplotë. Vetëm Ai është i madhëruari, i forti, fuqiploti dhe vetëm Ai sundon çdo gjë.
 
Allahu i përgjigjet të gjitha qenieve dhe krijesave. Ai secilit i hap dyert e vendstrehimit dhe i ofron ndihmë.
 
"Dhe kur nga Zoti yt kërkuan ndihmë; Ai u përgjigj: 'Do t’u dërgoj ndihmë njëmijë engjëj të cilët do të vijnë njëri pas tjetrit."[1]  
"Pyeti: 'Në dorë të kujt ndodhet pushteti mbi çdo gjë dhe kush merr në mbrojtje, edhe nga kush nuk mund të jetë i mbrojtur asnjëri, a e dini?'"[2]
"Dhe paralajmëroi me Kuran ata që kanë frikë që do të tubohen para Zotit të tyre, kur pos Tij as mbrojtës e as ndërmjetës nuk do të ketë – që të kenë frikë nga Allahu."[3]  
 
Fatkeqësia më e madhe dhe mashtrimi më i rëndë është të marrësh për mbrojtës dikë tjetër krahas Allahut të Gjithëmëshirshëm. Vetëm Ai është e Vërteta dhe Zot i çdo gjëje që ekziston.
 
Allahu i Madhërishëm thotë:
 
"Sikur në Tokë dhe qiej të sundojnë zota të tjerë, e jo Allahu, do të çrregulloheshin. Andaj madhëruar qoftë Allahu, Zoti i kozmosit, nga ajo çka i përshkruajnë ata!"[4]  
 
Duhet ditur se në zemër ka vend vetëm për një Zot të vërtetë, e Ai është Allahu, e jo për dy zota apo diç tjetër pos Allahut, sepse asgjë tjetër përveç Tij nuk është një zot me të vërtetë, Atij Allahut nuk i ngjason asgjë dhe as që mund të krahasohet diç me të.
 
Robi medoemos është i detyruar ta njoh Zotin e tij, Krijuesin e tij, Mbështetësin e tij dhe Ndihmësin e tij, në mënyrë që të krijohet një lidhje midis krijesës dhe Krijuesit, në mes të vdekshmit dhe të Pavdekshmit, në mes të dobëtit dhe të Fortit, në mes të varfrit dhe të Pasurit. Kushdo që nuk e ka marrë Allahun Zot dhe Perëndi, e i ka marrë gjërat e tjera për adhurim dhe dashuri si fotot, kafshët shtëpiake, pasionet dhe epshet, do të shndërrohet në robin dhe shërbëtorin e tyre, në mënyrë të pashmangshme.
 
Me siguri, hyjnia e rreme më e përhapur ndër njerëzit është pasioni. Allahu lidhur me këtë paralajmëron disa herë në Kuran:
 
"Pa më thuaj Mua, mos do të bëhesh ti rojtar i atij, i cili pasionin e vet e ka marrë për zot."[5]  
"Kurse ata, krahas Allahut, kanë adhuruar zota të tjerë."[6]
 
Është i njohur hadithi kur i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e kishte pyetur Huseinin sa zota i adhuron, andaj ky ishte përgjigjur: "Gjashtë në Tokë dhe një në qiell."
Pastaj i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e kishte pyetur: "Po, prej cilit ke frikë dhe prej cilit pret më shumë?"
Huseini deklaroi se Atë që është në qiell, i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e këshilloi: "Largohu nga ata zotat tokësorë dhe adhuroje vetëm Atë, i Cili është në qiell."
 
Varfëria më e madhe është mosnjohja e Krijuesit të vërtetë, ngase shpirti dhe zemra e pastër e kërkojnë të vërtetën dhe Allahun. Kujtimi i Tij u sjell qetësi dhe u shëron të gjitha plagët e tyre. Megjithatë, njerëzit shpesh i drejtohen çdokujt tjetër përveç Allahut për ndihmë dhe rrugëdalje, por harrojnë se vetëm Allahu mund të bëjë gjithçka.
 
 
 
Ai që mezi e pret ta takoj Krijuesin,
 
edhe Krijuesi do ta mirëpres takimin e tij.
 
 
 
Ndërsa ai që e urren takimin me Krijuesin
 
nga Mirësia dhe mëshira e Tij do të privohen.
 
 
 
 Edhe nëse robi arrin kënaqësi apo gëzim pa e njohur Zotin e tij, por nuk do t`i zgjas kjo gjendje, por ai do të lëviz nga një lloj në një lloj tjetër, nga një person në një person tjetër, e këtë do ta gëzojë për në një kohë të caktuar dhe në disa raste të caktuara, si dhe në disa raste të tjera në jetë ai do të gëzojë xhenetet e saj, e pastaj nuk do të kënaqet apo të begatohet më me to, por do ta dëmtojë atë kontakti me to dhe do të lëndohet me praninë e tyre.
 
Por mos harro që Zoti të duhet në çdo rast, gjatë gjithë kohës dhe kudo që të jesh Ai është me ty.
 
 
 
Besimi i kënaqë të gjithë njerëzit të zemëruar,
 
nëse jeni të kënaqur, kjo është shpresa ime e fundit.
 
 
 
Në hadith qëndron: "Kushdo që e kënaq Allahun duke i bërë njerëzit të zemëruar, Allahu do të jetë i kënaqur me të dhe Ai do t'i bëjë njerëzit që edhe ata të jenë të kënaqur me të. Kushdo që e zemëron Allahun duke i bërë njerëzit të kënaqur, Allahu do të jetë i zemëruar me të dhe Ai do t'i bëjë njerëzit që të jenë të zemëruar gjithashtu me të."

 
Më kujtohet tregimi i poetit el-Akvek, i cili e lavdëronte princin Ebu Delf me këto vargje: 
 
Dora e zgjatur në të mirë është duke më dhënë
 
megjithatë, kam kaluar furnizimet dhe afatet.
 
 
 
Por Allahu ia dërgoi si sundues Memunin, i cili e vrau atë për shkak të këtyre vargjeve.
 


[1] Enfal, 9.

[2] Mu'minun, 88.

[3] En'am, 51.

[4] Enbija, 22.

[5] Furkan, 43.

[6] Merjem, 81.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com