BALLINA VIDEO URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiGjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Mos e nencmo asnjerin
Mos e nencmo asnjerin
Aid el Karni
 
Në jetën time kam mësuar shumë gjëra. Njëra prej tyre është që lëvdata e sinqertë dhe e vërtetë i pëlqen çdonjërit, madje edhe atyre njerëzve që janë më të devotshmit dhe më modestët. Fjala e tillë ndikon në shpirtin e njeriut dhe i sjell qetësi.
 
Kur rrija me njerëz të devotshëm e të shkencës, vëreja se sa bukur reagojnë ndaj lëvdatës së sinqertë, sa i qetëson dhe u sjell gëzim ajo. E tillë është natyra e fjalës së vërtetë dhe të bukur. Nga ana tjetër, kjo është metodë e të Dërguarit të Allahut (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ai nxiste që të sillemi mirë ndaj njerëzve dhe t’i vlerësojmë meritat e tyre. Allahut i pëlqen kur i gëzojmë njerëzit tjerë.
 
"Vetëm me mëshirën e Allahut, ti je i sjellshëm ndaj tyre; e sikur të ishe i ashpër dhe zemërak, do të largoheshin nga afërsia jote. Andaj fali dhe lutu që t’u falen mëkatet dhe merru vesh me ta. E kur të vendosësh, atëherë mbështetu te Allahu, ngase Allahu vërtet i do ata që mbështeten te Ai. Nëse Allahu u ndihmon, askush nuk mund t’u mposhtë, ndërsa nëse u lë pa mbështetje, cili është ai, që pos Tij, do t’u ndihmojë? Dhe vetëm te Allahu të mbështeten besimtarët!"[1]  
 
Autori i librit Si të fitojmë miq thekson se njëri prej kushteve më të rëndësishme për miqësi të mirë është pikërisht lëvdata e mirë dhe e sinqertë. Natyrisht, këtu nuk ka vend për kurrfarë teprimi e as gënjeshtre. Ajo është çështje e respektit, e sinqeritetit dhe e fisnikërisë.
 
"Allahu ka krijuar gjithçka me masë."[2]
 
Prandaj, në raportet me njerëzit nuk duhet të ketë lëvdata të tepruara, e as ftohtësi apo injorim.
 
Çdonjëri mund të sillet në mënyrë të egër ndaj njerëzve, por kështu do t’i humb përgjithmonë ata, në anën tjetër mund të jemi të sjellshëm dhe të qeshur, e në këtë mënyrë i përfitojmë ata.
 
"Ti mëshirën tënde shfaqe ndaj besimtarëve që të ndjekin."[3]
 
Është detyrë e jona që të shoqërohemi me njerëz dhe t’i përfitojmë zemrat e tyre me dashuri, fjalë të bukura dhe sinqeritet. Të gjithë ne jemi dëshmitarë të Allahut në Tokë.
 
"Dhe njerëzve u flisni fjalë të bukura."[4]
 
Ekzistojnë njerëz që janë jashtëzakonisht të mirë në kritika konstruktive dhe këshilla qortuese. Por të tillët shumë shpejt dorëzohen, humbin zemrën dhe energjinë dhe në fund duken si shelgu vajtues. Ata bartin me vete jotolerancë dhe pesimizëm; ngado që shkojnë, pas vete lënë vetëm shkret, brengë, pikëllim në shpirtin dhe sytë e njerëzve.
 
Nga ana tjetër, kemi njerëz që janë gjithnjë të qeshur. Ata rrezatojnë mirësi dhe lumturi dhe këtë e transmetojnë tek të tjerët duke ua lehtësuar atyre kështu jetën. Ata janë promotorët e vërtetë të pajtimit dhe të gëzimit!
 
Çdo njeri, me ndihmën e Allahut, duhet të sakrifikojë çdo gjë për ta fituar sinqerisht dashurinë e Zotit, të Dërguarit dhe të njerëzve. Kjo arrihet me sjellje të mirë dhe pozitive, si dhe është më e vlershme se të gjitha thesaret dhe pasuritë në këtë botë.
 
Kush dëshiron veti të mira dhe të pëlqyera duhet të angazhohet dhe të djersitet ngase ato ndodhen në maje të vetive të njeriut. Nga ana tjetër, është lehtë të bëhesh i prapë ngase gjërat negative janë në fund dhe tërheqin vetëm në humnerë. Të biesh është e lehtë, por është e vështirë të arrihet në maje.
 
Nga përvoja ime kam kuptuar se njerëzit i gëzon dhe i lumturon kur ua vlerësoni cilësitë e mira, talentin dhe meritat. Kjo i nxitë të jenë edhe më ambiciozë dhe më të zellshëm.
 
Përkundër kësaj, kur nuk e vëreni punën dhe zellin e dikujt, vjen deri te frustrimi, dëshpërimi, pakënaqësia dhe pesimizmi. Njerëzit që nuk i vërejnë të tjerët janë persona mendjelartë, të cilët mendojnë se vetëm ata janë të ditur dhe se vetëm ata vlejnë të përmenden, e ky është mashtrim i madh dhe gënjeshtër.
 
Njoh shumë njerëz të cilët janë luftëtarë të shquar dhe të vendosur për mirësi dhe vërtetësi, por nuk kanë ditur sa kanë punuar përderisa dikush nuk i ka lavdëruar dhe u ka treguar madhështinë e asaj që e kanë punuar dhe çka kanë sakrifikuar.
 
E njoh një student që është shkrimtarë shumë i mirë dhe i cili tashmë ka shkruar disa vepra të shkurtra. Mirëpo, askush nuk e ka lëvduar e as që e ka vërejtur punën e tij, kështu edhe pas studimeve mbeti i pavërejtur dhe pa kurrfarë ndikimi në shoqëri.
 
Nga ana tjetër, e kam dëgjuar një herë një incizim në të cilin ishte një ligjëratë e një studenti të panjohur. Ligjërata më pëlqeu shumë, andaj u interesova për ligjëruesin, e gjeta dhe e lavdërova për incizimin. Ai ishte shumë i gëzuar, i kënaqur dhe falënderues ndaj Allahut për çdo arritje të tij. Incizimin ia propozova disa shokëve, ata të njohurve të tyre, dhe kështu për studentin të panjohur fare deri dje, filluan të flasin anë e kënd vendit. Së shpejti publikoi edhe disa incizime të tjera dhe u bë i njohur në mbarë vendin.
 
Kjo dëshmon më së miri për rolin e vlerësimit dhe të lëvdatës për punë të mirë.
 
Prandaj, mos e injoro askënd dhe mos e moho punën e asnjërit. Lidhur me këtë duhet qenë shumë i kujdesshëm dhe i vëmendshëm. Allahu në Kuran thotë:
 
"O besimtarë, meshkujt të mos e fyejnë njëri tjetrin, mund të ndodhë se janë më të mirë se këta, e as gratë të mos i fyejnë gratë tjera, mund të ndodhë se janë më të mira se këto. Dhe mos qortoni njëri tjetrin dhe mos i vëni njëri tjetrin nofka fyese! Ah sa e shëmtuar është që besimtarët të quhen me nofka fyese! Kurse ata që nuk pendohen – i shkaktojnë padrejtësi vetvetes."[5]
 
Të gjithë njerëzit kanë dëshirë që dikush t’i mbështesë, t’i lëvdojë dhe t’i nxitë për punë të mëtutjeshme dhe suksese të reja.
 
"Ai u ngrys dhe ia ktheu shpinën ngase iu afrua i verbëri, por çka di ti – ai mbase dëshiron të pastrohet, apo të mësojë, që të ketë dobi nga mësimi. Atë që është i pasur, ti atë e këshillon, po ti nuk je fajtor nëse ai nuk beson; e atë që të afrohet me nxitim dhe me frikë, ti atij nuk ia vë veshin fare. Mos e bëj këtë! Ata janë mësim."[6]
 
"Qëndro me forcë me ata të cilët i luten Zotit të vet në mëngjes dhe në mbrëmje me dëshirë që ta meritojnë dashurinë e Tij dhe mos i heq sytë e tu prej tyre nga dëshira për shkëlqimin e jetës në këtë botë, si dhe mos e dëgjo atë zemrën e të cilit e kemi lënë të painteresuar ndaj Nesh, i cili e ndjek pasionin e vet dhe veprimet e të cilit janë larg nga logjika."[7]
"Dhe mos largo prej vetes ata të cilët në mëngjes dhe në mbrëmje i luten Zotit të tyre duke dëshiruar dashurinë e Tij – ti për ta nuk do të përgjigjesh, e as ata nuk do të përgjigjen për ty, ngase, nëse i largon, do të ishe mizor."[8]
 
Prandaj, mund të shohim se si i Dërguari, është qortuar ngase nuk i ka kushtuar vëmendje një njeriu të verbër, i cili dëshironte të hynte në Islam.
 
Në librin e tij Ditët Taha Huseini thekson dëshmi tronditëse nga fëmijëria e vet, kur profesorët e Ez’herit e quanin të verbër duke lënë kështu në shpirtin e tij vragë të përhershme dhe duke e bërë që ta urrejë atë universitet.
 
Duhet pasur parasysh se asnjëri prej nesh nuk dëshiron të poshtërohet dhe të nënçmohet. Atëherë përse ia bëjmë këtë të tjerëve?
 
Do të vëreni sa e ftohtë dhe e mërzitshme është një ndejë në të cilën flet vetëm një person, kur dominon monologu dhe shprehja "unë". Atëherë çdonjëri ndjen një barrë dhe boshllëk në shpirt, e krejt kjo për shkak të faktit që është i injoruar dhe nënçmuar.
 
Më kujtohet në Institut në Riad i kushtoja shumë vëmendje leximit dhe shkrimit të poezisë. Shumë profesorë më lavdëronin dhe kështu ndjehesha poet i madh si Ebu Temame dhe Mutenebiu, madje edhe më i madh se ata.
 
Me një rast kur arriti një delegacion në Institut, nga unë kërkuan ta lexoj një poezi ngase asnjëri prej studentëve të tjerë nuk shkruante. Pas leximit, të gjithë më lëvduan dhe më bekuan. Kur u plaka dhe e njoha më mirë letërsinë, e pashë se poezia ime nuk ishte edhe aq e mirë. Megjithatë, atëbotë kishte shumë rëndësi për mua dhe më kishte ndihmuar shumë. Prandaj, nuk duhet t’i nënçmojmë të tjerët e as t’ua vështirësojmë jetën. Nuk është diç e madhe ta lavdërojmë dikë dhe të sillemi mirë me të, por është shumë me rëndësi, sikurse që është dielli për bimët.
 


[1] Ali Imran, 159-160.

[2] Kamer, 49.

[3] Araf, 203.

[4] Bekare, 83.

[5] Huxhurat, 11.

[6] Abese, 1-11.

[7] Kehf, 28.

[8] En'am, 52.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com