BALLINA VIDEO URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Mos u dshpro, prderisa u bn mir njerzve!
Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve!
Aid el Karni
Bamirësia ndaj njerëzve është njëra prej rrugëve të gjera të lumturisë. Në një hadith autentik kudsij i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), me fjalët e transmetuara nga Allahu i lartësuar, thotë:
“Allahu në Ditën e Gjykimit do të thotë: 'O njeri, kërkova të Më ushqesh, por ti nuk më ushqeve. 'Zoti im, si mund të ushqej kur Ti je Zoti i botëve?' 'Filan fistek robi im të kërkoi ta ushqesh, por ti nuk e ushqeve. Po ta ushqeje, do ta gjeje këtë te Unë.' ‘O njeri, të kërkova të Më shuash etjen, por ti nuk ma shove.’ 'Zoti im, si mund ta shuaj etjen kur Ti je Zot i botëve?' 'Filan fistek robi Im kërkoi t’ia shuash etjen, por ti nuk ia shove. Sikur do ta t’ia shuaje, do ta gjeje këtë te Unë.' 'O biri i Ademit, u sëmura, por ti nuk Më vizitove.’ ‘Zoti im, si mund të vizitoj Ty kur Ti je Zoti i botëve?' 'Filan fistek robi Im ishte sëmurë, por ti nuk e vizitove. Sikur ta vizitoje, do të më gjeje Mua tek ai.”
Vëmendje të posaçme duhet kushtuar në fjalët e fundit të hadithit, ku Allahu thotë: “Do të më gjeje Mua tek ai.” Këtu nuk është përdorur përgjigja si për ushqim dhe pije, kur Zoti ka thënë: “Do ta gjeje këtë te Unë.” Ky dallim paraqitet për faktin se Allahu është pranë zemrave të thyera, siç është rasti me të sëmurin.
Gjithashtu transmetohet një hadith në të cilin është thënë: “Vesa e shpërblimit shëron të gjitha plagët.”
Është shumë e dobishme të kujtojmë laviren nga populli i Israilit të cilën Allahu e nderoi me Xhenet ngase i kishte dhënë ujë një qeni të etur.
E çfarë është pra rasti me ata të cilët i ushqejnë vazhdimisht të uriturit, që u japin ujë të eturve, ndihmojnë në situata të vështira dhe ua largojnë telashet njerëzve?!
Edhe në një hadith tjetër autentik i të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), na nxitë për vepra të mira me fjalët:
“Ai që ka pak furnizim duhet ta ndihmojë atë që nuk ka; ai që ka shtazë kalërimi duhet ta ndihmojë atë që është pa të.”
Një poet i njohur, i quajtur Hatim ka deklaruar:
 
Nuk vrapoj të grumbulloj pasuri,
por me vëllezërit atë ta ndajë.
 
Nëse ke shtazë kalërimi,
mos e lë shokun të ecë këmbë.
 
Nëse mund t’u bartë të dyve,
atëherë është shtazë e vërtetë.
 
Po nëse nuk mundet,
Allahu do të japë mirësi.
 
Shërbëtorit të vet i kishte thënë:
 
Na ndiz zjarrin ngase nata është e ftohtë,
nëse na vjen ndonjë mysafir, ti je shpirt i lirë.
 
Gruas ia kishte kënduar këto vargje:
 
Nëse na ke përgatitur ndonjë gjellë, gjeje dikë
që do ta hajë, ngase unë në sofër s’ulem vetëm.
 
Prej tij transmetohen fjalët vijuese:
 
Të gjitha ta mirat do të zhduken e të treten,
e do të mbetet vetëm kujtimi për to.
 
Ç’i duhen njeriut thesaret e shkëlqyera,
nëse zemra i vdes në pikëllim.
           
Pasuritë nuk na kanë siguruar famë te të afërmit,
kurse skamja nga miqtë nuk na ka ndarë.
 
Urve ibën Hazami ka deklaruar:
 
Më përqesh për shkak të rraskapitjes dhe të
fytyrës së bardhë që kam, por është e vërteta që më lodhi.
 
Trupin tim unë, me të tjerë e kam ndarë,
është uji i ftohtë që më, ngujoi.
 
Transmetohet që Ibën Mubareku e kishte një fqinj hebre të cilit i jepte ushqim para se t’ia ofronte fëmijëve të tij. Njësoj vepronte edhe me veshmbathjet, së pari i blinte atij, pastaj familjarëve të vet. Njëherë disa njerëz e pyetën atë hebreun se nëse do ta shiste shtëpinë. Ai u tha:
"E shes për dymijë dërhemë, njëmijë është vlera e shtëpisë, e njëmijë për shkak të fqinjësisë së Ibën Mubarekut."
Kur këtë e dëgjoi Ibën Mubareku, iu lut Allahut që fqinjin e tij ta drejtojë në Islam. Allahu ia plotësoi lutjen dhe fqinji i tij e pranoi Islamin.
Për këtë njeri të shquar transmetohet që gjatë kohës së udhëtimit në haxhillëk me karvan e kishte parë një grua duke marrë një korb të ngordhur nga plehu. Ai dërgoi një të ri që të interesohet për atë situatë. Ai u kthye duke i transmetuar fjalët e gruas e cila kishte deklaruar: "Nuk kemi çka të hamë tash tri ditë, kështu që mbledhim gjithçka që gjejmë."
Pas këtyre fjalëve nga sytë filluan t’i rrjedhin lot. Urdhëroi që të gjithë pjesëtarët e karvanit t’i japin lëmoshë atij fshati, pastaj u kthye pas për të mos e kryer haxhillëkun atë vit. Pas kësaj në gjumë dëgjoi një zë: "Të qoftë për hair haxhillëku, ibadetet e pranuara dhe mëkatet e falura."
Allahu i Madhëruar në Kuran thotë:
"Edhe atyre të cilët Medinën e zgjodhën për jetesë dhe e bën shtëpi të fesë së vërtetë akoma para tyre; këta i duan ata që migrojnë dhe nuk ndiejnë asnjë vështirësi në gjoks, se u jepet dhe dëshirojnë më shumë për ta se për vete, ndonëse edhe ata kanë nevojë. Ndërsa ata që ruhen nga mendjelehtësia, me siguri do të kenë sukses."[1]  
Ibën Mubareku ka qenë vërtet prej atyre që ua dëshirojnë të mirat materiale më shumë të tjerëve se vetvetes, ndonëse edhe vetë kanë nevojë.
Një poet ka deklaruar:
 
Dua t’i ndihmoj njerëzit,
qofshin edhe shumë larg.
 
Dua ta ndihmoj, telashin t’ia largoj,
t’i përgjigjem lutjeve të tij.
 
E kur të vishet me rroba të bukura,
nuk dua të them: 'Eh, sikur t’i kisha unë.'
 
O Allah Mëshirëplotë, sa shembull i bukur dhe model i edukatës! Sa të përsosura janë vetitë që i posedojnë këta njerëz dhe që burojnë nga shpirti i tyre! Sa të bukura janë mendimet dhe veprat e tyre!
Askush kurrë nuk është penduar për shkak të bamirësisë, edhe nëse e ka tepruar. Pendimi dhe keqardhja janë gjithnjë për shkak të veprave të këqija, edhe nëse janë të pakta.
Poeti ka deklaruar:
 
Sado kohë që kalon e mira mbetet përgjithnjë,
kurse e keqja është e shëmtuar sado që e zbukuron.
 


[1] Hashr, 9.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com