BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen
Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen
Aid el Karni
Sad ibën Ebu Vekasi (Allahu qoftë i kënaqur me të), shok i të Dërguarit i cili hyn në dhjetë prej atyre personave të cilëve u është premtuar Xheneti duke qenë gjallë, ka pasur dëshira të bukura dhe të matura, dhe Allahu ia plotësonte çdo lutje. I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), u lut për të  që të jetë shigjetar i mirë dhe t’i plotësohet çdo lutje.
 
Omeri (Allahu qoftë i kënaqur me të), i kishte dërguar disa shokë për të verifikuar nëse Sad ibën Ebu Vekasi (Allahu qoftë i kënaqur me të), po administronte me drejtësi në Kufe. Të gjithë njerëzit atje e lavdëruan shumë Sadin (Allahu qoftë i kënaqur me të), por, kur hynë në xhaminë e lagjes Beni Absa, një njeri u tha: "Nëse më pyesni për Sadin, do t’u tregoj se ai nuk gjykon drejt, nuk administron me ndershmëri dhe nuk është në raporte të mira me popullin."
 
Kur këtë e dëgjoi Sadi (Allahu qoftë i kënaqur me të), deklaroi: "O Zoti im, nëse kjo është thënë nga hipokrizia, verboje atë njeri, bën që ta arrijë pleqërinë e thellë dhe të përballet me shumë vështirësi."
 
Dhe vërtet, ky njeri jetoi gjatë, u verbua dhe gjithnjë kishte probleme në rrugët e Kufes. Për të flitej se ishte plak me vuajtje të përhershme të cilin e kishte zënë duaja e Sadit.
 
Kjo tregon për nivelin e lidhjes me Allahun e madhërishëm, pastërtinë e qëllimit dhe besimin te Zoti. Madhëruar qoftë Allahu.
 
Në librin Sijer Alam en-nubela gjithashtu theksohet një episod nga jeta e Sadit (Allahu qoftë i kënaqur me të). Thuhet që një njeri e shante dhe e përgojonte Aliun (Allahu qoftë i kënaqur me të), andaj Sadi, u ngrit në mbrojtje të tij dhe kërkoi nga njeriu të mos e bënte këtë. Mirëpo, ai vazhdoi të shante. Pastaj Sadi, deklaroi: "O Zot, dënoje si të duash."
 
Më pas ky njeri përfundoi turpshëm nën këmbët e një karvani dhe vdiq nga vuajtjet më të rënda.
 
"Ne, me siguri, do të ndihmojmë të Dërguarit Tanë dhe besimtarët në jetë në këtë botë, por edhe Ditën kur të ngrihen dëshmitarët."[1]
 
Tani do të përmend disa rrëfime edukative në mënyrë që besimi yt të shtohet dhe të fuqizohet lidhja jote me Zotin. Përmes tyre do të shohësh sa shumë i madhërishëm dhe i mirë është Allahu. Ai ka thënë:
 
"Më thirrni, Unë do t’u përgjigjem."[2]
 
"E kur robërit e Mi të pyesin për Mua, Unë jam, me siguri, afër: i përgjigjem lutjes së lutësit kur Më lutet. Prandaj le ta plotësojnë ata kërkesën Time dhe le të besojnë te Unë, që të jenë në Rrugë të drejtë."[3] 
 
Një herë Haxhaxhi e kishte kërkuar Hasan el-Basriun për ta burgosur. Hasani iu përgjigj dhe u nis në takim duke menduar vetëm për Allahun dhe duke pasur vetëm Atë si mbrojtës. Rrugës i drejtonte lutje Allahut dhe e përmendte emrin e Tij. Kur arriti para Haxhaxhit, zemra e këtij gjakpirësi ishte plot frikë dhe kishte ndryshuar tërësisht. Ai doli përpara Hasanit, e vendosi në minder afër vetes, e lavdëroi dhe bisedoi me të miqësisht.
 
Kjo është vetëm ndihma dhe mëshira e Allahut të Madhërishëm.
 
Mëshira dhe mirësia e Allahut rrjedh në dejtë e kësaj bote, nëpër venat e njerëzve, shtazëve, tokës dhe të deteve. Ajo është prezentë në ditë e natë.
 
"Çdo gjë e gjallë e madhëron Allahun, por ju këtë nuk e kuptoni. Ai është vërtet i mirë dhe plotë mëshirë."[4]
 
Dihet me siguri që Sulejmani (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), e ka ditur gjuhën e shtazëve dhe të shpezëve. Kështu një herë ishte nisur në xhami për t’ua mësuar njerëzve lutjen e shiut dhe rrugës vërejti një milingonë duke u lutur. Kur arriti në xhami, deklaroi: "O njerëz, shkoni në shtëpi, mjafton që ka të tjerë, krahas jush, që i luten Allahut."
 
Pas kësaj filloi të bjerë një shi i begatë, e krejt kjo për shkak të një milingone të vockël gjuhën e cilës e kuptonte Sulejmani (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të) për këtë rast janë të lidhur ajetet vijuese:
 
"Dhe kur arritët te lugina e milingonave, një milingonë bërtiti: 'O milingona, hyni në banesat tuaja që të mos u shtypë Sulejmani dhe ushtria e tij, pa u vërejtur juve fare!' Dhe ai qeshi me të madhe për këto fjalë dhe deklaroi: 'Zoti im, më mundëso të falënderoj për të mirën Tënde, që ma dha mua dhe prindërve të mi, dhe të kryej vepra të mira për kënaqësinë Tënde, si dhe më fut, me mëshirën Tënde, në mesin e robërve të Tu të mirë!'"[5]
 
Shpesh jemi dëshmitarë të mëshirës së Allahut e cila vjen për shkak të disa krijesave të vockla dhe të pafuqishme.
 
Ebu Jala transmeton një hadith kudsij në të cilin Allahu i lartësuar thotë: "Po të mos ishin pleqtë që falen, fëmijët që janë në gji dhe shtazët që kullosin, do të ndaloja t’u bjerë qoftë një pikë shi nga qielli."
 
 
 


[1] Mu'minun, 51.

[2] Gafir, 60.

[3] Bekare, 186.

[4] Isra, 44.

[5] Neml, 18, 19.

 
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com