BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Lumturia e shokve t t Drguarit (paqja e Allahut qoft mbi ta)
Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta)
Aid el Karni
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ia solli njerëzimit porosinë Hyjnore. Ai nuk ka luftuar për këtë botë, nuk ka poseduar thesare të pasurive të kësaj bote, nuk kënaqej në kopshtet e pasura dhe nuk ka jetuar në pallate e saraje. Megjithatë, atij i shkonin njerëzit duke i dhënë betimin për besnikëri në rrethanat më të rënda jetësore, momentet më të dhembshme, kur ishin pak në numër, të persekutuar në vendet e tyre dhe të frikësuar se do të vriten nga bashkëvendësit e vet. Përkundër tërë kësaj, ata e donin tejmase Muhamedin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Miqtë e tij ishin të izoluar dhe të përjashtuar. Shpesh u privohej ushqimi. Dënoheshin me vuajtje dhe me torturë, sulmoheshin nga farefisi. Përkundër krejt kësaj, ata e donin të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). Disa shokë të tij ishin të vendosur në rërën e skuqur të shkretëtirës dhe hidheshin në burgje, persekutoheshin nga jobesimtarët. Ata të pafetë, gjithashtu e persekutuan të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). Përkundër tërë kësaj, shokët e respektonin plotësisht të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Shokëve të të Dërguarit ua merrnin tokën, shtëpitë, familjet dhe krejt çka posedonin. U duhej të iknin nga vatrat e tyre, nga vendi ku e kishin kaluar rininë dhe momentet më të bukura të jetës. Përkundër tërë kësaj ata nuk ndaheshin nga i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). 
Besimtarët hidheshin në vuajtje të rënda për shkak të misionit të tij, dëboheshin, poshtëroheshin dhe persekutoheshin, ashtu që pandehnin se vdekja u kishte ardhur në fyt. Përkundër tërë kësaj, e donin të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Besimtarët e flijonin rininë e tyre për të, ndërkohë që mbi kokat e tyre vazhdimisht varej shpatat e jobesimtarëve.
Hija e shpatës sikur të ishte si hije
e kopshteve të gjelbëruara plot lule shumëngjyrëshe.
Këta njerëz shkonin në luftë dhe ballafaqoheshin me vdekjen sikur shkonin në një shëtitje ose në ndonjë argëtim, kurse krejt kjo ndodhte ngase e donin pa masë të Dërguarin e Allahut (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Disa dërgoheshin në misione tërësisht të vetëdijshëm se mund të mos kthehen të gjallë prej tyre. U besoheshin detyra që e dinin se do të përfundojnë me vdekjen e tyre, por sërish shkonin atje të lumtur dhe të kënaqur, e krejt kjo ngase e donin pa masë të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Por, shtrohet pyetja përse e donin aq shumë dhe përse ishin të lumtur me profecinë e tij?
Përse i qetësonte udhëzimi i tij?
Përse gëzoheshin për ardhjen e tij dhe i harronin të gjitha dhembjet, vuajtjet dhe vështirësitë e veta vetëm për të qenë ithtarë të tij?!
Besimtarët te i Dërguari i Allahut (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e shikonin tërë kuptimin e mirësisë dhe të lumturisë. Tek ai shihnin të gjithë shenjat e bamirësisë dhe të vërtetës. Ai ishte model fisnik për të gjithë që i drejtoheshin. Dashuria dhe ngrohtësia e tij i gjallëronte zemrat dhe i ngrohte gjokset e besimtarëve, kurse misioni i tij zgjonte shpirtrat e tyre.
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), mbushte zemrat e besimtarëve me kënaqësi, andaj ata nuk i konsideronin të mëdha dhe të rënda dhembjet në rrugën e Allahut. Shpirtin e tyre ai e mbështillte me besim të fortë dhe me bindje, që u jepte ngushëllim në vuajtjet më të rënda dhe në pikëllimin më të madh.
Udhëzimi i të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), pastronte ndjenjat e besimtarëve, ndriçonte mendjet e tyre me dritën e tij dhe u largonte nga gjoksi të gjitha ndjesitë dhe shprehitë e injorancës, idhujt e rremë, hyjnitë, shkatërronte bindjet politeiste dhe devijimin. Ai ua shuante atyre zjarrin e lakmisë, të urrejtjes dhe të armiqësisë, duke e mbushur me besim të pastër, kështu që, më në fund e shikonin dritën e së vërtetës, rrugës së drejtë, qetësonin trupin, shpirtin dhe zemrën e tyre.
Me të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), njerëzit ndjenin ëmbëlsinë, lumturinë dhe gëzimin e jetës. Ishin të kënaqur me praninë e tij, të sigurt si ithtarë të tij, të suksesshëm në përmbushjen e dispozitave të tij dhe të ngopur me ndjesinë e udhëheqjes së tij.
"Kurse ty të kemi Dërguar vetëm si mëshirë për botët."  
"Në këtë mënyrë Ne të shpallim ty atë që të shpallet. Ti nuk ke ditur ç’është Libri as i ke njohur dispozitat e fesë, por Ne e bëmë dritë përmes së cilës udhëzojmë ata robër Tanë që dëshirojmë. Kurse Ti, me të vërtetë, udhëzon në Rrugë të drejtë, në rrugën e Allahut, të Cilit i takon gjithë ç’ka në qiej dhe gjithë ç’ka në Tokë. Dhe, ja, gjithçka te Allahu do të kthehet! " 
"Ai të paditurve u dërgoi të Dërguar, njërin prej tyre, që t’ua lexojë ajetet e Tij dhe t’i pastrojë dhe t’ua mësojë Librin dhe urtësinë e diturinë, ngase më parë kanë qenë në devijim të qartë, edhe të tjerëve që nuk u janë bashkuar ende – Ai është Fuqiploti dhe i Urti." 
"Dhe na cakto mëshirë në këtë botë, edhe në botën tjetër – ne te Ti do të kthehemi! – Me dënimin Tim Unë e ndëshkoj cilin të dua, tha Ai, kurse mëshira Ime përfshin gjithçka; do t’ia jap atyre që do të ruhen nga mëkati dhe që japin zeqat, edhe atyre të cilëve do t’i besojnë argumentet Tona, atyre që do ta ndjekin të Dërguarin, i cili nuk do të dijë as të lexojë e as të shkruajë, të cilin ata do ta gjejnë të shënuar, në Tevrat dhe në Ungjill, i cili do të kërkojë prej tyre të kryejnë vepra të mira, e t’i largojë nga ato të këqija, i cili do t’ua lejoj ushqimet e mira, e t’ua ndalojë ato të shëmtuarat, i cili do t’i lirojë nga barra dhe vështirësitë të cilat i kanë pasur. Prandaj ata që do ta besojnë atë, të cilët do ta mbështesin dhe ndihmojnë dhe do të ndjekin dritën e dërguar përmes tij – do ta arrijnë atë që e kanë dëshiruar." 
"O besimtarë, përgjigjuni Allahut dhe të Dërguarit kur të kërkojë prej jush të bëni atë që do t’ua sigurojë jetën; dhe ta dini që Allahu hyn midis njeriut dhe zemrës së tij, si dhe që të gjithë para Tij do të tuboheni."  
"Të gjithë mbahuni fort për litarin e Allahut dhe kurrë mos u ndani! Dhe kujtoni mëshirën e Allahut ndaj jush kur ishit armiq të njëri tjetrit, pastaj ai pajtoi zemrat tuaja dhe ju u bëtë, me mëshirën e Tij, miq; dhe ishit në buzë të humnerës së zjarrit, por Ai u shpëtoi prej saj. Kështu Allahu ua shpjegon argumentet e Veta, që të jeni të vendosur në Rrugë të drejtë." 
"Ai nxjerr nga errësirat në dritë." 
Besimtarët, s’ka dyshim se kanë qenë vërtet të lumtur me prijësin dhe shembullin e tyre dhe për këtë kishin pikërisht të drejtë.
Oj natë duke qarë të kam pyetur a do të kthehesh prapë,
edhe pse koha jote kaloi para një kohe shumë të gjatë.
Zoti im, dhuroj bekimin dhe paqen Tënde atij që na çliroi zemrat nga prangat e devijimit. Bekoje atë që na shpëtoi shpirtrat nga bredhjet në errësirë. Kënaqu me shokët e tij dhe me dinjitarët dhe i begato ata me shpërblimin më të mirë për gjithë zellin dhe sakrificën e tyre.
 
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com