BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Minutat e jets tnde jan t shtrenjta
Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta
Aid el Karni
Duke lexuar memoaret e dijetarit Ali Tantavi, kam vërejtur dy çështje të mëdha dhe të rëndësishme. Çështja e parë është përsiatja e tij lidhur me jetën dhe vlerën e minutës, kurse këtë mësim e kishte nxënë kur me një rast në Bejrut për pak sa ishte mbytur në një lumë. Ai e ka përshkruar për bukuri këtë rast si dhe lutjen e tij të fundit që të kthehet në këtë botë për ta plotësuar besimin e tij dhe për të kryer ende vepra të mira. Prej këtij rasti ai e çmonte shumë çdo moment të jetës. Çështja e dytë lidhet me udhëtimin e tij për në haxh me karvan nga Siria. Kur ishin në afërsi të Tebukut, ata humbën në shkretëtirë për tri ditë. E shpenzuan ushqimin dhe ujin, kështu që po u afrohej çasti i vdekjes. Dijetari madje mbajti edhe hytben lamtumirëse për shokët e vet, duke folur me frymëzim për rëndësinë e besimit te Allahu. Hytbeja ishte aq prekëse sa të gjithë ia plasën vajit dhe ndjenë se u ishte shtuar besimi. Kurse shpëtimi dhe rrugëdalja vjen vetëm nga Allahu. "Atij i luten ata që ndodhen në qiej dhe në Tokë; çdo moment Ai është i zënë me diçka." Allahu i Madhërishëm thotë: "E sa shumë të Dërguar ka pasur krahas të cilëve kanë luftuar shumë besimtarë të sinqertë, duke mos u ligështuar për shkak të këqijave që i goditnin në rrugën e Allahut, e as prapseshin e as dorëzoheshin ? ndërsa Allahu i do durimtarët." Allahu i do besimtarët e fortë të cilët luftojnë kundër armiqve të Tij dhe që janë të përmbajtur dhe të vendosur në Rrugën e drejtë. Besimtarët e tillë nuk sprapsen, nuk dëshpërohen dhe nuk i dorëzohen kotësisë. Ata nuk dinë për dobësi, disfatë dhe humbje të fuqisë, por janë gjithnjë bashkë, në lëvizje, në luftë dhe në ecje përpara. Besimtarët e tillë nuk kursejnë asgjë duke u sakrifikuar për Allahun, të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), dhe fenë e tyre. I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: ?Besimtari i fortë është më i dashur për Allahun se sa ai i dobëti, kurse te të dytë ka të mira.? Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me të), i kishte lënduar gishtat në rrugën e Allahut por vetëm e kishte recituar vargun: Këta nuk janë gjë tjetër pos gishta që gjakojnë, ndërsa për Allahun duhet flijuar gjithçka. Ai në Shpellë me gishta e kishte mbrojtur të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), nga gjarpri. I Dërguari vetëm e recitoi një lutje dhe Ebu Bekri u shërua. Një njeri Antarit i kishte thënë: "Ku qëndron sekreti i vitalitetit dhe i trimërisë tënde, që po i mposhtë të gjithë njerëzit në mejdan?" Antari ishte përgjigjur që t?ia vejnë njëri tjetrit gishtin në gojë dhe ta kafshojnë. Pas kësaj burri bërtiti, ndërsa Antari nuk bëri gëk: "Ja përse jam më i forti." ? u përgjigj Antari. Pra, për shkak të durimit dhe të vendosmërisë. Besimtarin e gëzon dhe e kënaq afërsia e mirësisë, faljes dhe mëshirës së Allahut. Ai e ka të qartë se është gjithnjë në mbrojtjen e Tij. Siguria e besimtarit shtohet me besimin e tij. Të gjitha krijesat: shpezët, shtazët dhe krijesat e detit e kuptojnë se kanë një Zot, i Cili i ka krijuar dhe i Cili u ofron furnizim. "Atë e madhërojnë shtatë qiejt, edhe Toka, edhe ata në to; e nuk ekziston gjë që nuk e madhëron, duke iu falënderuar Atij; por ju nuk e kuptoni madhërimin e tyre. ? Ai, vërtet, është i butë dhe falë shumë." O Allah, vetëm ty të falënderojmë, krejt krijesat emrin Tënd e lartësojnë. Te njerëzit tanë në fshat ekziston një thënie shumë e bukur kur mbillen të lashtat. Me atë rast njerëzit deklarojnë: "Fara e thatë, në tokë të thatë, vetëm për Ty, o Krijues i qiejve dhe i Tokës." "Pa më thoni: çka bëhet me atë që mbillni? A i jepni ju fuqi të mbijë, apo e bëjmë Ne?" Këto janë tablo të besimit të pastër që njerëzit i mbartin në shpirtin e tyre. Ligjëruesi i njohur Abdulhamid Kishku, i cili ishte i verbër, një ditë kishte hipur në minber, kishte nxjerrë nga xhepi një thelb të hurmës në të cilën ishte shënuar emri i Allahut dhe kishte bërtitur: Shikojeni këtë palmë, me kurorë të bukur, Kush ka bërë që të mbijë dhe të jetë e blertë. Ky është Allahu, që krijon dhe përcakton gjithçka. Njerëzit gjatë tërë kohës po qanin të mallëngjyer nga fjalët dhe sinqeriteti i këtij dijetari. Këtë e ka bërë Krijuesi i qiejve dhe i Tokës, i Cili në këtë krijesë ka skalitur emrin e Vet, sepse të gjitha ato flasin për Të duke e lavdëruar vazhdimisht: "O Zoti Im, Ti nuk ke krijuar asgjë së koti." Ndjesia që e ke një Zot, i Cili është i mëshirshëm, i Cili falë dhe i Cili pranon pendime është sekreti i çdo qetësie dhe prehje. Andaj gëzoji të tjerët, ngase mëshira e Zotit tënd mbulon qiejt dhe Tokën. Lavdiploti ka thënë: "Ndërsa mëshira Ime përfshin gjithçka." Sa e madhe është mirësia e Zotit. Është i njohur hadithi lidhur me beduinin i cili ishte falur me të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), dhe pastaj kishte deklaruar: ?O Zot, m`i fal mëkatet vetëm mua dhe Muhamedit.? I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), duke qeshur i kishte thënë: ?Përse po e tkurr diç që është e gjerë.? Mëshira e Zotit përfshin gjithçka. "Kurse ndaj besimtarëve është i mëshirshëm." I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), u kishte treguar shokëve të tij një grua me fëmijë në dorë dhe kishte deklaruar: ?Allahu është më i mëshirshëm ndaj robërve të Tij se kjo nënë ndaj fëmijës së saj.? Një burrë i kishte porositur bijtë e tij, që pas vdekjes t`ia djegin trupin, ndërsa hirin e tij ta shkepin nëpër tokë, gjysmën ta hidhnin në det, e gjysmën tjetër ta hidhnin nëpër rërë, me qëllim që të ikë nga dënimi i Allahut. Allahu do ta ringjallë Ditën e Gjykimit dhe do ta pyesë: ?O robi im, çka të shtyri ta bësh këtë?" ?Kam pasur frikë nga dënimi Yt dhe mëkatet e mia.?, do të përgjigjet burri. Pas kësaj Allahu do ta fusë në Xhenet. Ky është hadith autentik. "Ndërsa për atë që ka pasur frikë nga madhështia e Zotit të vet dhe e ka frenuar shpirtin nga epshet, Xheneti do të jetë vendbanim i sigurt." Allahu do ta gjykojë njeriun i cili ka besuar, por ka bërë shumë mëkate nuk ka bërë asnjë vepër të mirë. Mirëpo, meqenëse ishte tregtar me profesion, shpesh u ndihmonte skamnorëve dhe atyre në nevojë, Allahu do t?i thotë: "Ne jemi më të mëshirshëm dhe më fisnikë se sa ti." Do t?ia falë mëkatet dhe do ta fusë në Xhenet. "Thuaj: O robërit e Mi që keni bërë mëkat ndaj vetes suaj, mos e humbni shpresën për mëshirën e Allahut! Allahu, me siguri, do t?i falë të gjitha mëkatet; vërtet Ai falë shumë dhe Ai është mëshirues." "Unë shpresoj që Allahu do t?mi falë mëkatet Ditën e Gjykimit." Në përmbledhjen e Muslimit gjendet një hadith ku thuhet se një njeri ishte falur me të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), dhe shokët e tij, e pastaj i ishte afruar të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), dhe i kishte thënë: ?Kam bërë mëkat, pra caktoma dënimin.? I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e pyeti: ?A u fale me ne?? ?Po?, u përgjigj njeriu. ?Shko, se je i falur?, i tha i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). "Kush e kryen një mëkat dhe bën padrejtësi ndaj vetes së tij, pastaj kërkon falje nga Allahu, do ta shohë se Allahu është i mëshirshëm dhe falë shumë." Mirësia e Allahut e mbron njeriun gjatë gjithë kohës nga të gjitha anët e tij, nga e djathta, nga e majta, nga sipër, nga poshtë, nga para dhe nga prapa. Një mëshirë të tillë mund të ofrojë vetëm Allahu. Ai e mbrojti të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), në Shpellë; U tregua i mëshirshëm ndaj banorëve të shpellës, as`habul kehf; Largoi shkëmbin në hyrje të Shpellës për tre besimtarët; Ibrahimin (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), e shpëtoi nga zjarri; Musain (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), nga përmbytja; Nuhun, (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), nga fundosja; Jusufin (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), nga pusi dhe Ejubin (paqja dhe lavdërimi i Allahut qoftë mbi të), nga sëmundja.
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com