BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut
Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut
Aid el Karni
 
Kur njeriu i dorëzohet librit të Allahut, shpirti i tij qetësohet dhe prehet. Prandaj lexo Kuran dhe kënaqu në bukuritë e tij, dëgjo se si recitohet nga lexues të mirë. Krejt kjo do të afrojë te kënaqësia e Allahut, andaj zemra dhe shpirti do të forcohen me udhëzim dhe qetësi.
 
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), kishte dëshirë të dëgjonte të tjerët duke e lexuar Kuranin. Kjo ndikonte shumë tek ai. Shpesh u kërkonte shokëve të tij që t`i lexojnë dhe t`i recitojnë përmendësh nga Kurani, sa herë që i vinte shpallja nga Zoti i Tij, ishte shumë i kënaqur dhe i lumtur për këtë.
 
Ja një shembull i bukur si mund t`i shfrytëzosh minutat e lira të ditës dhe të natës tënde. Ndize radion dhe dëgjo fjalët melodike të Kuranit, ngase ato janë fjalët e Zotit të lartësuar dhe ato lënë gjurmë të pashlyeshme në zemrën e atij që i dëgjon.
 
Mjafton të dëgjosh zhurmën e qytetit dhe zallahinë e njerëzve për të qenë i shqetësuar, i hutuar dhe i ngatërruar, si dhe për ta humbur fuqinë. Qetësia dhe shpëtimi i vërtetë janë vetëm në librin e Allahut.
 
"Ata që besojnë dhe zemrat e të cilëve, kur përmendet Allahu, qetësohen – kurse zemrat vërtet qetësohen, kur përmendet Allahu!"[1]  
 
Abdullah ibën Mes`udi (Allahu qoftë i kënaqur me të), kërkonte nga shokët e vet t`ia lexojnë suren Nisa dhe qante gjithnjë gjatë gjithë leximit të saj.
 
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), kishte kaluar pranë Ebu Musa Eshariut, i cili ishte duke lexuar Kuran, andaj qëndroi për të dëgjuar. Të nesërmen i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), i tha: "A më pe që po dëgjoja leximin tënd?”
"Sikur ta dije që po më dëgjon, o i Dërguar i Allahut, do të lexoja sa më mirë që di", u përgjigj Ebu Musai.
 
Ebu Hatimi transmeton që i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), kishte kaluar pranë një plake e cila po lexonte Kuran e u ndal dhe e dëgjoi në qetësi çka po lexonte. Ajo e lexoi suren Gashije, andaj i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), i tha: "Sa pamje e mrekullueshme që është!"
 
Dëgjimi i Kuranit është adhurim dhe kënaqësi.
 
Një shkrimtar i shquar Islam kishte udhëtuar nëpër Evropë me anije. Me të ishte edhe një grua nga Ballkani, e cila po ikte nga persekutimi komunist. Ishte e premte dhe disa muslimanë ishin mbledhur për ta falur namazin e xhumasë. Ai ishte imam dhe hatib, andaj e mbajti hytben dhe ua fali namazin duke recituar para tyre suren Gashije dhe A'la. Gruaja në fjalë shikoi gjithçka pa fjalë dhe në heshtje. Pas namazit pyeti çka ishin ato fjalë të mrekullueshme, ngase nuk e dinte gjuhën arabe. Shkrimtari ia sqaroi që këto ishin fjalët e Allahut, Zotit të botëve dhe ajo mbeti e magjepsur dhe e habitur.
 
"Thuaj: 'Sikur do të bashkoheshin të gjithë njerëzit dhe xhinët për ta hartuar një Kuran të këtillë, ata, si ky, nuk do të mund ta hartojnë, edhe nëse e ndihmojnë njëri tjetrin.' Ne në këtë Kuran u sqarojmë njerëzve shembuj të ndryshëm, por numri më i madh i njerëzve assesi nuk duan ta besojnë."[2]
 
Kurani ka pushtet mbi zemrat, pushton intelektin dhe ndikon fuqishëm në shpirt.
 
Unë jam habitur shumë me lajmet e brezave të hershëm prej muslimanëve, nga ndikimi i madh i Kuranit tek ta, si dhe nga sinqeriteti dhe përkushtimi i madh i tyre ndaj veprimit sipas Kuranit.
 
"Sikur këtë Kuran do t’ia shpallnim një mali, ti do ta shihje se si ai është plot adhurim dhe se do të shpërblehej nga frika prej Allahut. Këta shembuj u përmendim për njerëzit që të mendojnë."[3]
 
Ali ibën Fudajl ibën Ijadi kishte vdekur nga trishtimi kur e dëgjoi babain e tij teksa po recitonte ajetet:
 
"Dhe pa dyshim, ata do të pyeten:'Ç’keni, përse nuk i ndihmoni njëri tjetrit?'"[4]
 
Omeri (Allahu qoftë i kënaqur me të), shpesh ndalej te ndonjë ajet, i cili i linte shumë përshtypje. Sëmurej për shkak të porosisë së ajetit dhe gjatë tërë muajit ishte i sëmurë rëndë. Këtë e citon Ibën Kehtiri.
 
"Sikur me një Kuran do të lëviznin malet ose do të thërrmohej Toka ose do të flisnin të vdekurit; Allahut i takon çdo gjë! Po si nuk e dinë besimtarët që Allahu, vetëm po të dëshironte, të gjithë njerëzit do t’i udhëzonte në Rrugë të drejtë. Kurse jobesimtarët vazhdimisht do të goditen nga fatkeqësitë ose do të ndodhen në afërsi të vendeve të tyre, për shkak të asaj çka punojnë – gjersa të mos përmbushet kanosja e Allahut. Allahu, me siguri, e mban premtimin."[5]  
 
Abdullah ibën Vehbi (Allahu qoftë i kënaqur me të), kishte kaluar pranë një djali, i cili po lexonte një ajet nga Kurani që bënte fjalë për vuajtjet e Xhehenemit  dhe i ra të fikët. E dërguan në shtëpi ku lëngoi tri ditë dhe më pastaj vdiq ditën e katërt. Këtë ngjarje e transmeton Dhehebi.
 
Një dijetar i shquar më ka treguar se njëherë gjersa po falej në Medine kishte dëgjuar imamin duke lexuar suren Zelzele, pas kësaj e kishte kapluar një frikë dhe ethe të çuditshme.
 
"Ani fjalët e kujt, nëse jo të Kuranit, do t’i besoni?! "[6]
 
Mirëpo, çfarë lidhje ka krejt kjo me temën tonë për lumturinë?
 
Angazhimet e përditshme, tollovia dhe zagushia njeriut i shkakton huti, depresion dhe shqetësim. Kjo deprimon dhe e shter fuqinë e tij. Por, kur tërhiqet në qetësi, lexon dhe përsiat për fjalët e Zotit të tij, i kthehet arsyeja, bëhet i qetë dhe i gëzuar.
 
Këtu posaçërisht i paralajmëroj ata që e marrin muzikën për qetësim ose përmirësim të disponimit, e të cilët madje shkruajnë libra dhe studime për këtë. Ata pohojnë se momentet më të mira për qetësim janë ato që i kaloni me muzikë dhe duke iu dorëzuar vetëm toneve të saj. Por, kjo nuk është e vërtetë dhe është metodë e gabuar.
 
"Lutja e tyre në Shtëpinë e Shenjtë ishte vetëm me fërshëllima dhe rrahje duarsh. Prandaj atyre do t’u thuhet: “Provojeni ndëshkimin, pasi kurrë nuk besuat!"[7]
"Me kryelartësi! Ju flisnit kotësira për Kuranin, si dikush që rrëfen natën përralla."[8]
 
Ky është akti më i paarsyeshëm dhe njëkohësisht është mëkat. Dëgjimi i muzikës nuk lejohet, ngase te muslimanët mirësia më e madhe është në Kuran, librin të cilin Allahu ia ka shpallur të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). Në këtë libër nuk ka kurrfarë dyshimi, si dhe këtë libër nuk mund ta mjegullojë asnjë e keqe dhe e pavërtetë.
 
"Kurse, ai është vërtet libër i mbrojtur, gënjeshtrën e ka të huaj, nga çdo anë qoftë, ai është Shpallje nga i Urti dhe Lavdiploti."[9]
 
Dëgjimi i Kuranit është pjesë e besimit që mund të sjellë vetëm dobi dhe të mira.
 
"Kur dëgjojnë atë çka i shpallet të Dërguarit, shikon se si derdhin lot nga sytë ngase e dinë që kjo është e Vërtetë, andaj deklarojnë: ‘Zoti ynë, ne besojmë, andaj na shëno edhe neve në mesin e atyre që kanë dëshmuar. Përse të mos e besojmë Allahun dhe të Vërtetën e cila na vjen, kur edhe ne mezi presim që edhe neve Zoti të na futë në mesin e njerëzve të mirë.' E Allahu, për atë çka deklarojnë, si shpërblim do t’u japë kopshtet e Xhenetit, nëpër të cilat do të rrjedhin lumenj, në të cilat do të qëndrojnë përgjithnjë; e ky do të jetë shpërblim për ata që kryejnë vepra të mira."[10]  
 
Nga ana tjetër, ata që dëgjojnë muzikë, janë në rrugë të paditurisë, të fanitjeve dhe të mashtrimit.
 
"Ka njerëz të cilët blejnë tregime për argëtim, në mënyrë që, pa ditur çfarë mëkati është, të largojnë nga rruga e Allahut dhe duke e marrë si objekt për të qeshur. Ata i pret një ndëshkim i turpshëm."[11]
 
 


[1] Rad, 28.

[2] Isra, 88, 89.

[3] Hashr, 21.

[4] Safat, 24, 25.

[5] Rrad, 21.

[6] Araf, 185.

[7] Enfal, 35.

[8] Mu`minun, 67.

[9] Fusilet, 41, 42.

[10] Maide, 83-85.

[11] Llukman, 6.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com