BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Pikllimi me Islam nuk sht i lejuar as i preferuar
Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuar
Aid el Karni
Pikëllimi është i ndaluar me fjalët e Lavdiplotit: "Dhe mos u dekurajoni e as mos u pikëlloni?"
Në një vend tjetër thuhet: "Ti mos u pikëllo për shkak të tyre."
Apo kur iu drejtua i Dërguari Muhamed, Ebu Bekrit: "Mos u mërzit , se Allahu është vërtet me ne."
Vërtetimin për ndalimin e pikëllimit e sjell ajeti në të cilin thuhet: "Ata nuk do të pikëllohen e as do të provojnë frikën."
Pikëllimi e shkatërron çdo zjarr dhe elan të njeriut, si dhe shuan ambiciet. Ai është acar në shpirt dhe ethe e cila e bren dhe e rrënon jetën.
Krejt kjo buron nga vetë natyra e pikëllimit që frenon, ndalon dhe e pengon jetën, nuk e vë në lëvizje. Dekurajimi nuk sjell kurrfarë të mire në zemër. Shejtani i mallkuar më së shumti kënaqet kur e pikëllon robin e Allahut, në mënyrë që ta ndalojë në Rrugën e drejtë. Allahu i Madhërishëm thotë: "Të pëshpëriturit është punë e shejtanit, për t’i zhytur në pikëllim besimtarët."
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e ndalon të pëshpëriturit me fjalët: "Të mos pëshpëritin dy persona në prezencën e të tretit, ngase kjo e pikëllon atë."
Pikëllimi është i panevojshëm dhe i papëlqyeshëm për besimtarët, ngase është shqetësim i cili e mundon dhe e kapit shpirtin. Përkundrazi, muslimani është i detyruar që të mos i dorëzohet pikëllimit, ta largojë nga vetja, ta mposhtë dhe të luftojë kundër tij me mjete të Sheriatit. Prandaj, pikëllimi është i papëlqyer dhe i palejuar ngase prej tij nuk ka kurrfarë dobie.
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka ikur nga pikëllimi me lutjen: "Zoti im, kërkojë ndihmën Tënde nga brenga dhe pikëllimi."
Do të thotë, brenga është e ngjashme me pikëllimin.
Dallimi midis tyre manifestohet në faktin që njeriu brengoset për diçka që e pret, gjegjësisht çka do të ndodhë në të ardhmen, gjersa njeriu zhytet në pikëllim për diçka që tashmë ka ndodhur, gjegjësisht të kaluarën. Mirëpo, të dy llojet e ndjesive e mundojnë zemrën dhe e dobësojnë atë, duke na ndaluar në Rrugën e drejtë dhe duke na vrarë vendosmërinë.
Pikëllimi e turbullon jetën tonë, na zhyt në dëshpërim. Ai është shigjetë e helmuar për frymëzimin tonë që lë pas vete shkatërrim, varfëri dhe humbje. Ai sprapset para bukurisë së jetës, shuhet para mirësisë, kurse ithtarët e vet i hedh në burgje të errëta dhe hapësira tmerrësisht të vetmuara ku u ofron kupa dëshpërimi, dhembje dhe shkatërrimi.
Por, pikëllimin duhet pranuar, siç duhet kuptuar se është pjesë e përditshmërisë sonë. Prandaj banorët e Xhenetit do të deklarojnë:
"Madhëruar qoftë Allahu, i Cili na largoi neve pikëllimin."
Kjo na tregon se besimtarët mund të bien në pikëllim në këtë botë kalimtare, siç mund të bien në shumë telashe e vështirësi të tjera që u ndodhin pa dëshirën e tyre. Por, edhe kur na pushton pikëllimi, vendoset në shpirtin tonë dhe nuk mund t’i ikim dot, dije se Allahu për këtë jep shpërblim. Arsye për këtë është që pikëllimi është një lloj vështirësie dhe fatkeqësie. Robi i Allahut e ka për detyrë të luftojë kundër tij me lutje dhe me metoda të tjera të Sheriatit në përpjekje për ta larguar prej vetes.
Allahu në një ajet thotë: "As atyre të cilëve u tha, kur të erdhën për kafshë kalërimi: Nuk mund të gjej dot për ju shtazë kalërimi, andaj u kthyen prapa me lot në sy, të pikëlluar që nuk mund t’i blinin."
Shikojeni vetëm këtë pamje madhështore dhe ajetin të cilin Lavdiploti e citon në librin e Tij. Këtu pikëllimi përmendet në cilësi të lavdërimit. Përse?
Për shkak të një fakti marramendës, e ai është që pikëllimi këtu është i lavdëruar ngase e pasqyron fuqinë e besimit të këtyre njerëzve fisnikë. Në të vërtetë, ata kishin mbetur në Medinë dhe nuk e kishin shoqëruar të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), në luftë, sepse nuk kishin mundësi të pajisen për luftë. Në këtë ajet kemi paralajmërim dhe shembull për hipokritët të cilët gjithashtu kishin munguar nga lufta, por ata për këtë nuk pikëlloheshin, por gëzoheshin tinëzisht.
Prandaj, ekziston edhe një lloj pikëllimi i lavdëruar, e ai është pikëllimi që nuk kemi mundur ta kryejmë një vepër të mirë në emër të Allahut të Madhërishëm, ndonëse e kemi dëshiruar shumë. Pikëllimi për shkak të pamundësisë që sa më shumë të kënaqet Zoti është vetëm dëshmi e jetës, guximit, udhëzimit të Allahut dhe ndriçimit.
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), në një hadith porosit:
"Besimtarit nuk do t’i ndodhë asnjë e keqe e as pikëllim, e që për këtë Allahu nuk do t’ia falë disa mëkate të tij."
Ky hadith na tregon, gjithashtu, se pikëllimi është një vështirësi dhe një sprovë në të cilën bie robi i Zotit, por për shkak të cilit i shlyhen veprat e tij të këqija dhe gabimet. Kjo, gjithsesi, nuk është dëshmi që pikëllimi është diç e pëlqyer dhe obligative. Robi nuk duhet të lutet për pikëllim, e as ta kërkojë atë, e as ta konsiderojë një lloj adhurimi. Allahu nuk nxitë për pikëllim, nuk e obligon atë, nuk është i kënaqur me të e as ia vë në obligim robërve të Tij.
Në të kundërtën, i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), do të plotësonte tërë jetën e vet me pikëllim dhe do t’i përkushtohej vetëm brengave. Mirëpo, ai ka qenë gjithnjë me humor të mirë, zemërgjerë, e i buzëqeshur, zemra e tij ishte gjithnjë e kënaqur, kurse ai në çdo rast përpiqej të gëzonte dhe të lumturonte njerëzit përqark.
Ekzistojnë hadithe të cilët flasin që i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), e ka dashur pikëllimin, si ai të cilin e transmeton Hind ibën Ebi Hale, i cili, duke e përshkruar të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: "Pikëllimi ka qenë shok i tij."
Mirëpo, ky hadith është i dobët, transmetuesit e të cilit janë të pabesueshëm si edhe vetë teksti. Pastaj, ai është në kundërshtim të plotë me gjendjen e vërtetë të të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Si është e mundur që i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), t’i dorëzohet dhe t’i përkushtohet pikëllimit, kur Allahu e ka mbrojtur prej tij në dynja, ia ka ndaluar atij të pikëllohet për shkak të njerëzve të cilët nuk duan të besojnë dhe ia ka falur të gjitha mëkatet?!
Ani, prej nga atëherë rrëfimet për të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të) dhe pikëllimin?
Si ka hyrë ai në zemrën e tij?
Si ka mundur të pushtohet nga pikëllimi, kur i Dërguari (bekimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të), i ishte përkushtuar kujtimit të Allahut, dhikrit, ishte i vendosur, i mbushur me udhëzim dhe frymëzim të Allahut, i bindur për premtimin e Tij si dhe i kënaqur me dispozitat dhe përcaktimin e Tij?
Përkundrazi, i Dërguari vazhdimisht gëzonte, sillte lajme të gëzuara, qeshte, siç edhe thuhet në përshkrimin e tij, Allahu e bekoftë dhe i dhuroftë paqe.
Ai që thellohet në jetëshkrimin e të Dërguarit, kush e studion jetën e tij dhe e analizon me vëmendje çdo ditë të tij, do ta kuptojë se ai ka ardhur ta luftojë gënjeshtrën, të largojë shqetësimin, brengën, fërgëllimën dhe pikëllimin, që shpirtrat t’i lirojë nga prangat e ngurta të dyshimit, humbja, angështia dhe politeizmi. Ai ka ardhur që t’i shpëtojë njerëzit nga vuajtja shkatërruese. Vetëm Allahu e di sesa duhet ta falënderojnë njerëzit.
Sa i përket një versioni, në të cilin thuhet: "Allahu e do çdo zemër të pikëlluar", duhet thënë se ky version është më zinxhir të dobët të transmetuesve, kështu që nuk e dimë kush e transmeton dhe sa është autentik.
Si është e mundur që kjo të jetë e saktë, kur në Sheriat gjejmë teza që janë në kundërshtim me këtë?
Mbase në ndonjë lidhje mund të sillet fakti që pikëllimi është një prej të këqijave me të cilën Allahu e sprovon robin e Vet, andaj nëse ai këtë sprovë e bart me durim, Allahu e do për shkak të durimit dhe të qëndresës së tij.
Gabojnë të gjithë ata që flasin me miratim për pikëllimin, ia atribuojnë Sheriatit dhe nxisin për të. Në realitet, Sheriati urdhëron pikërisht të kundërtën, e ndalon pikëllimin, kurse nxitë besimin në rrugëdalje nga Allahu, mbështetje në mirësinë e Tij. Dëshmi për këtë është edhe gëzimi dhe udhëzimi të cilin Lavdiploti ia ka zbritur të Dërguarit të Vet (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). Kjo është mirësi me të cilën Allahu i zgjeron gjokset e njerëzve të mirë dhe i bekon zemrat e tyre nga lartësitë qiellore.
Ekziston edhe një transmetim në të cilin thuhet:
"Kur Allahu e pëlqen një rob, zemra e tij jehon me pikëllim, ndërsa kur hidhërohet me të, atëherë në zemrën e tij jehojnë tinguj gëzimi."
Ky është në realitet isralijat, transmetim hebrenjsh. Thuhet që ky transmetim ndodhet në Teurat, gjegjësisht Tora. Një domethënie e transmetimit të përmendur mund të jetë e drejtë, e kjo është që zemra e besimtarit është e pikëlluar, atëherë kur bën mëkat, gjersa mëkatari për këtë është i pa brengosur dhe i gëzuar.
Pikëllimi i vërtetë në zemrat e njerëzve të mirë fillon atëherë kur ata e kuptojnë se e kanë lëshuar ndonjë vepër të mirë pa e bërë, kur shohin se kanë mundur ta shtojnë veprimin e vet te Allahu dhe kur bëjnë ndonjë mëkat. Ky pikëllim është i kundërt me pikëllimin e mëkatarit të cilët pikëllohen për shkak të ndonjë dëmi të përbotshëm, të humbjes dhe të kënaqësisë së lëshuar. Ky është pikëllimi dhe fatkeqësia e tyre dhe bota e tyre.
Kur bëjmë fjalë për ajetin në të cilin përmendet pikëllimi i të Dërguarit Israil ose Jakub, e në të cilin thuhet:
"Kurse sytë i ishin zbardhur nga pikëllimi, ishte shumë i deprimuar."
Duhet ditur se si Allahu këtu na informon për gjendjen e vështirë të prindërve kur humbën fëmijën e dashur. Kjo është vetëm një sprovë në të cilin ishte vënë Jakubi (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).
Vetëm informacioni për pikëllim nuk do të thotë se ai është i preferuar ose i lavdëruar. Përkundrazi, ne na është urdhëruar të kërkojmë mbrojtje nga Allahu kundër pikëllimit. Në pikëllim netët janë tepër të gjata, shoqërimi me të i mundimshëm, pikëllimi është pengesë në rrugën drejt gjërave të larta.
Të gjithë autorët e librave lidhur me mirësjelljen dhe etikën janë unanimë në pohimin që pikëllimi është i padëshirueshëm, pos Ebu Othman el-Xhibriut. Ai thotë: "Pikëllimi është i mirë në çdo aspekt dhe është në dobi për besimtarin nëse lind për shkak të ndonjë mëkati të kryer."
Të tjerët thonë se nuk ka dyshim që pikëllimi është vuajtje dhe sprovë nga Allahu dhe se është sikur sëmundja, brenga dhe fërgëllima, por assesi se është një prej rrugëve drejt Allahut.
Prandaj, ti duhet të përhapësh lajme të gëzuara, të lutesh për zemërgjerësi, të kërkosh nga Allahu jetë të mirë, kënaqësi, mirësi, zemër dhe mendje të hapur ngase këto janë begati të mëdha.
Disa deklarojnë: "Edhe në dynja ekziston një xhenet, kush nuk hyn në të, nuk do të hyjë as në Xhenetin e ahiretit."
Vetëm Allahu mund t’i mbushë zemrat tona me dritën e bindjes. Vetëm Ai mund të na udhëzojë në Rrugë të drejtë, edhe të na shpëtojë nga jeta e vështirë dhe rëndë.
 
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com