BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Atehere, cfare eshte lumturia?
Atehere, cfare eshte lumturia?
Aid el Karni
"Jetoje këtë jetë sikur të ishe i huaj ose shtegtar." (hadith)
"Të lumtë ata që janë të huaj në këtë botë.” (hadith)
 
Nuk është lumturi pallati i Abdulmelik ibën Mervanit, e as ushtria e Harun er-Rashidit, e as shtëpitë e Ibën Xhasasit, e as thesaret e Karunit, e as librat e Ibën Sinas, e as divanet e Mutenebit, e as kopshtet e Kordobës.
 
Lumturia qëndron në ato pak gjëra që i ke në dorë dhe çfarë të mjaftojnë për jetë. Lumturia qëndron në modesti dhe në përulje.
 
Lumturi është ajo çka është shkruar në Sahihun e Buhariut dhe çka ka deklaruar Hasan el-Basriu, si dhe ajo për çka ka vajtuar Ibën Musejebi, edhe ajo për çka kanë shkruar Shafiu, Maliku dhe Ahmedi.
 
"Nuk ka qenë nevoja që banorët e Medinës, e as beduinët në afërsi të saj të mbesin pas të Dërguarit të Allahut dhe që jetën e vet ta vlerësojnë më shumë se të tijën, ngase ata nuk do t’i mundojë as etja, e as uria në rrugën e Allahut, e as që do të futen në ndonjë vend që do t’i zemërojë jobesimtarët, e as do të pësojnë ndonjë të keqe nga armiku, e që për këtë nuk do t’u shënohet një vepër e mirë, Allahu vërtet nuk do të lejojë të dështojë shpërblimi i atyre që kryejnë vepra të mira."[1]  
 
Lumturia nuk qëndron vetëm në atë që të kesh shumë para dhe t’i shpenzosh ato, e as në atë që të blesh një kafshë shtëpiake, e as të kesh ushqime me bollëk.
 
Lumturia është kur je i gëzuar dhe kur e njeh të vërtetën, kur je i qetë dhe e kupton jetën, kur je i përzemërt dhe kryen vepra të mira.
 
Të gjithë pandehim se do të jemi të lumtur dhe të kënaqur kur e ndërtojmë një shtëpi të madhe, kur blejmë shumë gjësende dhe plotësojmë të gjitha kërkesat tona. Megjithatë, në fund del se krejt kjo ka një çmim të lartë dhe se krejt kjo është shkak i brengave, pikëllimit dhe shqetësimeve tona.
 
"Dhe mos i shiko assesi gjatë bukuritë e kësaj bote, të cilat Ne ua ofrojmë si kënaqësi kategorive të ndryshme të jobesimtarëve, që t’i vejmë në sprovë me këtë, ngase shpërblimi i Zotit tënd është më i mirë dhe i përhershëm."[2]
 
Njeriu i cili ka kryer më së shumti vepra të mira në këtë botë është i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të). E ai ka jetuar në mënyrë tejet të varfër, përdridhej nga uria, nuk kishte as një hurme të prishur për ta shuar urinë. Megjithatë, përkundër krejt kësaj, ishte pafundësisht i lumtur, i kënaqur, i qetë, i sjellshëm dhe i qeshur.
 
"A nuk e bëmë gjoksin tënd të gjerë, e ta hoqëm barrën e cila të rëndonte supet, edhe lartësuam shumë kujtimin për ty! Me siguri, me vuajtje ka edhe kënaqësi, me të vërtetë, me vuajtje ka edhe kënaqësi! Kurse kur ta përfundosh, përkushtoju lutjes dhe drejtohu vetëm te Zoti yt!"[3]
"Ndërsa Allahu e di mirë kujt ia beson Mesazhin e Vet."[4]  
"Po të mos ishte mirësia e Allahut edhe mëshira e Tij ndaj teje, disa individë të tyre kishin ndërmend të mashtrojnë – por e mashtruan vetëm veten e tyre, kurse ty nuk të dëmtuan aspak. Ty Allahu ta shpall Librin dhe urtësinë dhe ta mëson atë që nuk e ke ditur; sa e madhe është mirësia e Allahut ndaj teje!"[5]  
 
Në një hadith autentik thuhet: "Edukimi i mirë është bamirësi, kurse mëkati është ai që të shqetëson në gjoks dhe çka nuk do të doje ta kuptojnë të tjerët."
 
Mirësia është prehje dhe qetësi në shpirt.
 
E mira jeton edhe pas shumë vitesh.
 
Kurse të keqen e mëkatit nuk a lajnë dot as të gjitha të mirat e kësaj bote.
 
Në hadith thuhet: "E mira sjell qetësi në gjoks, kurse mëkati shqetësim dhe pasiguri."
 
Njeriu i cili kryen një vepër të mirë është i qetë çkado që të bëhet, kurse mëkatari frikohet dhe tmerrohet nga çdo ngjarje dhe çdo lëvizje.
 
"Dhe pandehin që çdo qortim është kundër tyre."[6]
 
Pra, mëkatari jo vetëm që kryen gjëra të ndaluara, por me këtë ai nxitë dyshim, shqetësim dhe huti në vete.
 
 
 
Mëkati nxitë te njeriu mendime e dëshira të prapa,
 
andaj ai frikohet nga thirrjet e rreme.
 
 
 
Secili që dëshiron të jetë i lumtur duhet të kryejë vepra të mira dhe të largohet nga mëkati për të qenë më i sigurt.
 
"Të sigurt do të jenë vetëm ata që besojnë dhe besimin e vet nuk e ngatërrojnë me politeizëm; ata do të jenë në Rrugë të drejtë."[7]  
 
Sead ibën Ebi Vekasi (Allahu qoftë i kënaqur me të), ishte izoluar në shkretëtirë, e kishte vendosur tendën dhe kishte nisur një jetë pa zhurmë dhe kërkesa të palogjikshme të njerëzve. Me familjen ruante një kope të vogël dhe e falënderonte Allahun për begatitë e panumërta. Një ditë tek ai hyri, duke vrapuar, djali i tij, Omeri dhe deklaroi:
 
"O baba, njerëzit po luftojnë kundër kalifit, kurse ti këtu po ruan dele."
 
Kurse ai ia ktheu: "Kërkojë shpëtimin e Allahut nga idhujtaria. Më së miri do të ishte që të varfrit të jenë kalifë, por e kamë dëgjuar të Dërguarin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), duke thënë: "Allahu e do robin e pasur, të tërhequr dhe të devotshëm."
 
Qetësia e besimtarëve për shkak të besimit të vet është më e lartë se e të gjithë mbretërve së bashku, ngase vetëm feja qëndron me ty gjersa të futesh në kopshtet e Xhenetit, kurse prej mbretërve nuk mbetet asgjë.
 
"Ne Tokën, si dhe ata që jetojnë në të do t’i trashëgojmë dhe te ne ata do të kthehen."[8]
 
 


[1] Teube, 120.

[2] Ta-Ha, 131.

[3] Inshirah, 1, 8.

[4] En`am, 124.

[5] Nisa, 113.

[6] Munafikun, 4.

[7] En`am, 82.

[8] Merjem, 40.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com