BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Frytet e kenaqesise
Frytet e kenaqesise
Aid el Karni
 
"Allahu do të jetë i kënaqur me ta, e edhe ata do të jenë të kënaqur me Atë."[1]  
 
Njeriu që është i kënaqur me Zotin dhe me përcaktimin e Tij do të fitojë begati dhe shpërblime të shumta. Njeriu i kënaqur ka bindje të fortë, besim të patundur dhe është i sinqertë në fjalë dhe në vepra. Për këtë arsye atij i takojnë meritat më të mëdha dhe shpërblimet më të bukura.
 
Kënaqësia vlerësohet lart te Zoti ngase ai reflekton pajtim me përcaktimin e Allahut, besim tek Ai, si dhe përulje e devocion. Ne nuk e dimë çka është mirë, e çka është keq për ne, prandaj gjithnjë duhet të jemi gjithnjë të lumtur me atë që na ka përcaktuar Allahu, ngase vetëm Ai i di të gjitha fshehtësitë. Njeriu nuk ka zgjidhje kur është fjala për përcaktimin e Zotit. Në të vërtetë, ai nuk mund të pranojë disa gjëra, e t’i refuzojë disa të tjera dhe të zemërohet për këtë. Çdo gjë gjendet në duart e Lavdiplotit dhe Plotfuqishmit.
 
 
 
Kënaqësia vie prej gëzimit:
 
Duhet theksuar se shkalla e kënaqshmërisë me përcaktimin e Zotit të lartësuar në të gjitha rastet na japin kënaqësinë e Zotit me ne, ne duhet të dimë se në qoftë se ne jemi të kënaqur me Allahun, ai është i kënaqur me ne. Prandaj në qoftë se ju jeni të kënaqur me një sasi të vogël të ushqim, Ai do të jetë i kënaqur me ju për veprat tuaja të vogla.
 
Kënaqësia me përcaktimin e Zotit ka si rezultat kënaqësinë e Allahut. Kjo është si pasqyrë. Sa është njeriu i kënaqur me përcaktimin, aq i kënaqur me të dhe punën e tij është Allahu. Duhet synuar sinqeritetin, madje edhe nëse punojmë pak, ngase këtë Allahu e shpërblen shumë, e kjo është në kundërshtim me ata që punojnë shumë, por janë hipokritë, veprat e tyre janë të pavlefshme.
 
 
 
Pakënaqësia vie prej zemërimit:
 
Kush është i zemëruar për shkak të përcaktimit, ai e nxitë hidhërimin dhe zemërimin e Allahut. Kurse zemërimi është dera e brengave, e shqetësimit, e pakënaqësisë dhe e pikëllimit. Vetëm pajtimi me caktimin e Allahut mund të shpëtojë njeriun nga kjo gjendje. Në të vërtetë, kënaqësia i hap dyert e Xhenetit, si qetësia që sjell prehje të shpirtit.
 
Kur jemi këtu, nuk mund të mos e kujtoj filozofin Ravendi, i cili nuk e besonte Zotin. Ai jetonte në varfëri të madhe. Duke e parë se botën e drejtonin injorantët që kanë shumë pasuri dhe pallate madhështore, deklaroi: "Unë, si filozofi më i madh në botë, jetoj si skamnor, kurse këta injorantë janë zhytur në lukse dhe në begati. Kjo është vërtet e padrejtë!"
 
Kështu ai e kaloi jetën në pakënaqësi dhe në brengë të vazhdueshme.
 
"Kurse vuajtja në botën tjetër, më siguri, do të jetë edhe më e turpshme dhe askush nuk do t’u vijë në ndihmë."[2]  
 
 
 
Përfitimet e kënaqësisë
 
Janë të shumta kënaqësitë lidhur me përcaktimin. Ne do të numërojmë vetëm disa prej tyre: si prehja, zemra e qetë, vendosmëria në çaste të vështira, arsyeshmëria dhe ndjenja e sigurisë. Kjo tregon se në zemër gjendet besimi i vërtetë në premtimin e Allahut dhe të Dërguarit të Tij.
 
"Kjo është ajo që na kanë premtuar Allahu dhe i Dërguari i Tij, edhe Allahu edhe i Dërguari i Tij e kanë thënë të vërtetën dhe kjo vetëm ua forcoi besimin dhe përkushtimin."[3]
 
Pikërisht të kundërta janë ndjenjat e jobesimtarëve, atyre që nuk e besojnë Allahun dhe që jetojnë në shqetësim dhe në pakënaqësi të vazhdueshme.
 
"Kur hipokritët dhe ata me zemër të sëmurë deklaronin: Allahu dhe i Dërguari i Tij vetëm ju kanë mashtruar kur ju kanë premtuar!"[4]
 
Këta njerëz janë humbësit më të mëdhenj, ngase nuk do t’ia dalin në këtë botë e as në ahiret. Do të jetojnë gjithnjë në frikë dhe në shqetësim, e ky është "dështimi më i madh". Përkundër kësaj, prehja është gjendja më e mirë në të cilën mund të gjendet njeriu, e të tillë janë besimtarët edhe në këtë botë edhe pas vdekjes.
 
"Disa njerëz të tjerë e adhurojnë Allahun me kusht: Nëse u ecën mbarë, janë të kënaqur, por, nëse i godet fatkeqësia, ata kthehen në mohim e kështu humbasin këtë botë dhe tjetrën. Pikërisht kjo është humbja e qartë."[5]
 
Një nga arsyet më të mëdha: Kënaqësia të çon në paqe dhe në qetësi, gjë që përfundimisht të çon në prosperitet, ndërsa pakënaqësia në lidhje me përcaktimin e Allahut të çon në ankth, që përfundimisht të çon në dështim. Ju duhet të ju kujtojmë se mirësia më e madhe që Allahu mund t'ia japë një prej robërve të Tij është t`i fali qetësinë, si dhe një nga mënyrat më të mira për të arritur qetësinë është duke qenë i kënaqur me përcaktimin e Allahun në çdo kohë dhe në çdo rast.
 
 
 
Mos e kundërshto Zotin
 
Duhet theksuar se njeriu i kënaqur largohet nga mëkati i madh dhe nga vepra e keqe, e ajo është kundërvënia Allahut dhe përcaktimit të Tij, ngase vetëm pakënaqësia lind kundërshtim ndaj Zotit dhe shkakton zemërimin e Tij.
 
Baza e rebelimit të Iblisit dhe e kundërshtimit te Allahut ka qenë pakënaqësia me përcaktimin e Allahut. Kjo e shtyri atë të kundërshtoj vendimin e Allahut, të shkojë qëllimisht në rrugën e shkatërrimit dhe të bëhet krijesa që është rebeluar më së shumti para Lavdiplotit.
 
 
 
Përcaktimi ka përfunduar dhe gjykimi ka qenë i drejtë
 
Përcaktimi i Zotit ndaj njeriut ka përfunduar, si dhe gjykimi për të ka qenë i drejtë nga ana e Zotit, këtë e dëshmon hadithi në vijim.
 
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: "Ajo çka ka përcaktuar Allahu është e përfunduar, ndërsa gjykimi i Tij është më i drejti."
 
Kush nuk është i kënaqur me përcaktimin e Zotit kryen mëkat të madh dhe është i pabindur ndaj Tij. Ndërsa Allahu është më i drejti dhe askujt nuk i bën padrejtësi. Njerëzit janë ata që i shkaktojnë të padrejtësi vetvetes dhe kjo është theksuar në disa vende në Kuran.
 
Në hadith thuhet se përcaktimi i Tij është i drejtë dhe kjo ka të bëjë me çdo përcaktim, madje edhe kur është fjala për mëkat, ngase vetëm Allahu di gjithçka. Poashtu për ndikimin e tij,  dënimin për të, të dyja gjërat janë prej përcaktimit të Plotfuqishmit, që është më i Drejti prej të drejtëve në gjykimin e Tij. Prandaj përcaktimi i Allahut dhe gjykimi i Tij përmbajnë në vete sekrete të mëdha, të cila nuk i di askush tjetër përveç Tij.
 
 
 
Nuk ka dobi nga zemërimi
 
Zemërimi me përcaktimin e Allahut nuk sjell kurrfarë të mire e as dobie, porse, siç kemi parë edhe më herët, është burim i të gjitha të këqijave. I lumtur është vetëm ai që e di se s’ka mundur t’i ndodhë ajo që e ka anashkaluar, e as që mund ta anashkalojë ajo që është dashur t’i ndodhë.
 
   I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), i është drejtuar me këto fjalë Ebu Hurejres, kur e ka pyetur për përcaktimin e Zotit: "O Ebu Hurejre, pendët janë tharë për atë që do të ndodhë. Përcaktimi është shënuar, pendët kanë pushuar së shkruari dhe letrat janë tharë."
 
Kjo këshillë e mrekullueshme e të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), është receta më e mirë për zemër të shëndoshë, jetë të pabrenga dhe për çdo sukses.
 
 
 
Siguria në kënaqësi
 
Kënaqësia njeriut ia hap derën e sigurisë, duke e bërë zemrën të shëndoshë, të pastër nga mashtrimi, nga smira dhe nga mllefi. Nuk ka shpëtuar prej dënimit të Zotit, përveç atij që erdhi me një zemër të shëndoshë, zemra e të cilit është e sigurt dhe e lirë nga mosbesimi, dyshimi dhe politeizmi, që është e sigurt nga mashtrimet e djallit dhe të ushtarëve të tij, si dhe nga premtimet dhe paralajmërimet e tij, kjo zemër nuk ka vend për askënd tjetër në të përveç Allahut.
 
Ata që nuk duan ta dëgjojnë dhe ta zbatojnë këtë në jetën e tyre në këtë botë, do të humbin në dyshime dhe në devijime. Allahu për ta thotë:
 
"Thuaj: Allah! Pastaj lëri le të argëtohen me gënjeshtrat e veta."[6]  
 
Sa më e kënaqur të jetë zemra, do të jetë më e shëndoshë e më e pastër si dhe anasjelltas. Duke folur lidhur me këtë i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: "Ai, i cili është i kënaqur që Allahu të jetë Zoti i tij, Islami - fê e tij dhe Muhamedi – i Dërguar i tij, e ka shijuar kënaqësinë e besimit."
 
Poashtu në një hadith tjetër qëndron: "Tre prej këtyre gjërave nëse janë gjetur tek njeriu atëherë ai e ka shiju ëmbëlsinë e besimit."
 
 
 
Pakënaqësia hap derën e dyshimit
 
Zemërimi, ndërkaq, është mjet shkatërrues për shpirtin dhe derë e hyrjes së dyshimeve. Kurse ai që dyshon nuk mund të arrijë tek e vërteta dhe Islami.
 
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka paralajmëruar për këto dy sëmundje të rënda të shpirtit tek njeriu, kështu me një rast ka deklaruar: "Nëse mund të veprosh në këtë botë me kënaqësi dhe me bindje të fortë, bëje. Në të kundërtën, bëj durim ngase kjo shpirtit i sjell shumë të mira."
 
I zemëruari është i pakënaqur nga brenda, i zemëruar, edhe nëse nuk ka folur, ai është i hutuar dhe pyetjet që i parashtron zakonisht vinë në këtë formë: Pse kjo? Si mund të jetë kjo? Pse ndodhi kjo?
 
 
 
Kënaqësia është pasuri dhe siguri
 
Kush e mbush zemrën e tij me kënaqësi është i kënaqur dhe i bindur në përcaktimin e Zotit, Allahu e mbush zemrën e tij me pasuri, me siguri dhe me rehati. Ndërsa kushdo që bëhet i pakënaqur me përcaktimin e Tij, atëherë zemra e tij do të mbushet me të kundërtën, si dhe zemra e tij do të jetë e preokupuar me çështjet që bien ndesh me lumturinë dhe me suksesin.
 
Kënaqësia e zbraz zemrën nga çdo gjë përveç Allahut, kurse zemërimi e zbraz zemrën nga besimi në Allahun, i zemëruari do të jetojë i pakënaqur, nuk ka zgjedhje për mërzinë e tij, ai është në gjendje të luhatshme, ai mendon se furnizimi i tij është i pamjaftueshëm, ai mendon se meriton më shumë se ajo që ka, se ai është më me vlerë se kjo, se është më i lartë se kjo, por Zoti - sipas tij - e ka privuar, e ka ndaluar dhe e ka mohuar nga kjo, e ka sprovuar, e ka përulur dhe e ka lodhur nga kjo, si të pushojë e të rehatohet, e si të jetoj.
 
Pra, nuk ka situatë kur na lejohet zemërimi, ngase ajo është shumë e rrezikshme. Kurse më e keqja është se rezultat i saj është mosbesimi.
 
"Kjo do të jetë ngase e kanë ndjekur atë që shkakton zemërimin e Allahut, kurse e kanë përçmuar atë me çka Ai është i kënaqur; Ai do t’i asgjësojë veprat e tyre."[7] 
 
 
Fryti i kënaqësisë është falënderimi
 
Kënaqësia falë falënderim, i cili është një nga shkallët më të larta të besimit, falënderimi është rezultat i besimit të sinqertë. Qëllimi i çdo besimtari duhet të jetë falënderimi i Zotit, sepse Allahun e falënderon ai që është i kënaqur me përcaktimin dhe me dispozitat e tij, si dhe me krijimtarinë dhe rregullimin e Tij, me dhënien dhe me marrjen e Tij. Pra falënderuesi është njeriu më i bekuar dhe më i begatuar nga të gjithë njerëzit.
 
 
 
Rezultat i pakënaqësisë është mosbesimi
 
Zemërimi është indinjatë kundër Allahut, ai është mohim i begative, si dhe mund të rezultojë në mohim. Nëse një person është i kënaqur me Zotin e tij në të gjitha rastet, atëherë obligohet me falënderime për këtë, ai do të jetë i kënaqur e mirënjohës. Nëse i mungon kënaqësia, do ta zëvendësoj mërzia dhe ndjekja e rrugëve të jobesimtarëve.
 
Megjithatë ka pasur padrejtësi dhe çekuilibër të besimeve dhe të feve në faktin se shumë prej robërve duan të jenë të mëdhenjtë, ata ngritin kokë kundër Zotit të tyre dhe ata duan të vendosin për çdo gjë.
 
Duhet pasur kujdes nga çdo “harresë” ndaj Allahut, e posaçërisht kur është fjala për vendimet.
 
"O besimtarë, mos vendosni për asgjë përderisa për këtë të mos e pyesni Allahun dhe të Dërguarin e Tij, dhe kini frikë, nga Allahu! Allahu, vërtet, dëgjon çdo gjë dhe di gjithçka."[8] 
 
 
 
Pakënaqësia kurth i djallit
 
Zemërimi është gjithashtu kurth vdekjeprurës i shejtanit. Ai është i kobshëm si pasioni, posaçërisht kur njeriu zemërohet me Zotin dhe përcaktimin e Tij. Prandaj i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), pas vdekjes së djalit të tij Ibrahimit, ka thënë: "Zemra ime është e pikëlluar, sytë më janë përlotur, ndërsa deklarojmë vetëm atë me çka është i kënaqur Zoti ynë."
 
Humbja e fëmijës, me siguri, është fatkeqësia dhe sprova më e madhe në këtë botë, andaj shumë njerëz në këto momente nuk zgjedhin fjalë për ta fajësuar Allahun, fatin dhe gjithçka tjetër. Mirëpo, shembulli më i mirë, i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), na tregoi si dhe kur duhet të jemi të përmbajtur dhe të përpiqemi ta kënaqim Allahun që na jep gjithçka dhe te i Cili kthehen të gjithë.
 
Kur të vijë ndonjë e keqe, njeriu duhet të ketë ndërmend këto gjëra:
 
E para: Allahu e di më së miri çka është e mirë për ne, edhe nëse ne e shikojmë si të keqe.
 
E dyta: Allahu premton shpërblim të madh për ata që vuajnë dhe sprovohen.
 
E treta: Allahu përcakton gjithçka, kurse ne duhet ta pranojmë atë dhe të jemi të kënaqur.
 
"Vallë, a mos janë ata që e ndajnë mëshirën e Zotit tënd? Jemi Ne ata që ua ndajmë njerëzve mjetet e jetesës në këtë botë, duke i ngritur në shkallë disa më lart mbi të tjerët, me qëllim që disa t’u shërbejnë të tjerëve. Mëshira e Zotit tënd është më e mirë nga ajo që grumbullojnë ata."[9]
 
 
 
Kënaqësia e shfaq dashurinë
 
Kënaqësia shfaq dashuri nga zemra, që do të thotë se besimtari e do Zotin e tij dhe që është i kënaqur me çdo gjë që vjen prej Tij. Besimtari duhet të jetë gjithnjë i kënaqur, ngase kjo është pasuri dhe siguri. Ai është në mbrojtjen e Fuqiplotit dhe të Gjithëdijshmit. Kjo kënaqësi do t’i sjellë shumë dobi, e më kryesorja është ajo që do të largojë pasionet dhe epshin.
 
"Kurse nxitova te Ti, Zoti im, që të jesh i kënaqur."[10]
 
 
 
 
 


[1] Bejine, 8.

[2] Fusilet, 16.

[3] Ahzab, 22.

[4] Ahzab, 12.

[5] Haxh, 11.

[6] En’am, 91.

[7] Muhamed, 28.

[8] Huxhurat, 1.

[9] Zuhruf, 32.

[10] Ta-Ha, 84.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com