BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Veprat e mira dhe virtytet t shpijne ne jete te lumtur
Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumtur
Aid el Karni
 
Çdo njeri që e dëshiron lumturinë e vërtetë, sigurinë dhe qetësinë duhet të garojë me vepra të mira dhe të stoliset me virtyte.
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: “Përkushtoju punës së dobishme dhe kërko ndihmë nga Allahu.”
Një shok iu lut të Dërguarit (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), që të jetë në shoqërinë e tij në Xhenet, andaj ai i tha: “Ndihmoje vetën kundër pasioneve tua, ashtu që do të bësh më shumë herë sexhde. Sa herë që bën sexhde, Allahu të ngritë për një shkallë më lart.”
Një shok tjetër e kishte pyetur për atë që do t`i sjellë gjithnjë dhe gjithkund mirësi, andaj i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), i tha: “Të jetë gjuha jote gjithnjë e lagur nga të përmendurit e Allahut.”
Të tretit, gjithashtu, i kishte thënë: “Mos e fyej asnjërin dhe mos e godit askënd; e nëse ty të fyen ndokush, ti mos ia kthe atij. Mos e konsidero të pavlerë asnjë vepër të mirë, edhe nëse kjo është që nga gota jote t’ia shuash etjen ndokujt.”
Prandaj, besimtarët duhet gjithnjë të jenë në iniciativë dhe të garojnë për vepra të mira, e për këtë aludojnë hadithe të shumta në të cilat përmenden fjalët: “Jini të parët”, ose: “Shfrytëzojini pesë gjëra...”.
Në Kuran, gjithashtu, përmenden këto fjalë, gjegjësisht virtytet e besimtarëve.
"Dhe nxitoni të fitoni faljen e Zotit dhe Xhenetin. Ata kanë nxituar të kryejnë vepra të mira. Edhe ata janë të parët, gjithnjë të parët."[1]
"Me të vërtetë, ata nxitonin për vepra të mira dhe Na luteshin, me shpresë e frikë dhe ishin të përulur ndaj Nesh."[2]
"Dhe ata që kanë prirë në besim e që do të prijnë edhe në Xhenet."[3]
Kurrë mos i injoro veprat e mira, mos i moho dhe mos prit që të tjerët ta bëjnë këtë.
 
Rrahjet e zemrës i thonë njeriut,
jeta është veçse minuta dhe sekonda.

"
Për këtë, le të përpiqen ata që përpiqen."[4]
Omer ibën Hatabi, ndonëse i plagosur për vdekje, e kishte parë se si një të riu rrobat po i tërhiqeshin zvarrë nëpër tokë dhe në atë moment e këshilloi me fjalët: “O biri i vëllait tim, ngriti rrobat tua, kjo është më mirë te Allahu dhe më e pastër për rrobat tua.”
Shikoni se si ky shok i shquar i të Dërguarit i nxitë virtytet dhe urdhëron për mirë, madje edhe në momentet e vdekjes.
Lumturinë nuk do ta arrish me gjumë të gjatë, me lojë, me argëtim dhe me fjala të kota.
Atij që midis jush që dëshiron të bëjë mirë ose atij që nuk dëshiron."[5]  
 
Kurani besimtarit ia ndalon vonesën në kryerjen e veprave të mira.
"Sikur të kishin për qëllim të shkonin, me siguri për këtë do të përgatitnin çka ka nevojë, por Allahu nuk dëshironte që të shkojnë, andaj i ndaloi dhe u tha: ‘Rrini me ata që rrinë!’"[6]
Ata që nuk kanë fê dhe të cilët i janë përkushtuar materializmit të ulët largojnë nga e vërteta dhe nga lufta në rrugën e Allahut.
"Ata që mbetën prapa të Dërguarit të Allahut gëzoheshin në shtëpitë e tyre – e kishin mëri të luftonin në rrugën e Allahut duke shpenzuar pasuritë dhe jetët e  tyre, e njëri tjetrit i deklaronin: ‘Mos u nisni në luftë nëpër vapë!’ Thuaj: “Zjarri i Xhehenemit është edhe më i nxehtë!” – vetëm sikur ta dinin! "[7]
"O besimtarë, mos u bëni si jobesimtarët të cilët deklarojnë për vëllezërit e tyre kur marrin ndonjë rrugë të largët ose luftojnë në një betejë: ‘sikur të kishin qëndruar me ne, nuk do të vdisnin dhe s’do të vriteshin’ - po, Allahu e bën këtë në zemrat e tyre; edhe jeta edhe vdekja janë vepër e Allahut, Ai e sheh mirë çka bëjnë ata."[8]
Besimtarit i ndalohet të vonohet në kryerjen e veprave të mira.
"O besimtarë, përse disa hezituat kur ju kërkua: ‘Shkoni në luftë në rrugën e  Allahut?’ Sikur të ishin ngujuar në tokë? Mos e pëlqeni më shumë jetën në këtë botë e atë në botën tjetër? Kurse kënaqësia në këtë botë, karshi asaj në botën tjetër, s’është gjë."[9]  
"Në mesin tuaj ka edhe të atillë të cilët me siguri do të hezitojnë dhe të cilët, nëse përjetoni disfatë, do të deklarojnë: ‘Vetë Allahu më ka mëshiruar që nuk shkova me ta!’"[10]
"Hipokritët mendojnë se mund ta mashtrojnë Allahun dhe Ai për mashtrimin e tyre do t’i dënojë. Kur ngrihen për të kryer namaz, ngrihen me përtaci, edhe vetëm sa për t’i parë të tjerët, kurse Allahun gati s’e përmendin fare."[11]
"Ngase më shumë e duan jetën në këtë botë se atë në botën tjetër, kurse Allahu nuk do t’i drejtojë në Rrugë të drejtë ata që nuk dëshirojnë të besojnë."[12]
"Allahu pastaj dërgoi një korb që të gropojë në dhê për t’i treguar se si duhet ta varroste vëllain e vet. ‘I gjori unë!”, bërtiti ai, ‘a nuk mundem edhe unë si ky korbi, ta varros trupin e vëllait tim të vdekur!’ Dhe u pendua."[13]
"E sikur Ne do të dëshironim, do të mund ta gradonim me ta, por ai iu përkushtua kësaj bote dhe e ndoqi pasionin e vet. Rasti i tij është si rasti i qenit: nëse e dëbon ai e qet gjuhën duke lehur, e nëse e anashkalon ai sërish lehë. Të tillë janë njerëzit që i konsiderojnë të rreme dëshmitë Tona; andaj ua trego ngjarjet që ata të mendojnë."[14]
 
I Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), ka thënë: “Është i sinqertë ai që nuk shkon pas epsheve të veta dhe punon për jetën pas vdekjes, kurse është i pafuqishëm ai që i plotëson pasionet e veta dhe mashtrohet me mëshirën e Allahut.”
Ai, gjithashtu, në lutje ka kërkuar: “Zoti im, kërkoj ndihmën Tënde nga përtacia.”
 
 
 


[1] Ali Imran, 133.

[2] Enbija, 90.

[3] Vakia, 10.

[4] Mutafifin, 26.

[5] Mudethir, 37.

[6] Teube, 46.

[7] Teube, 81.

[8] Ali Imran, 156.

[9] Teube, 38.

[10] Nisa, 72.

[11] Nisa, 142.

[12] Nahl, 107.

[13] Maide, 31.

[14] Araf, 176.

/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com