BALLINA VIDEO URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiGjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu
Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu
Aid el Karni
Fjala izolim ose vetmi e cila është përmendur në titull ka të bëjë me largim nga të këqijat dhe mëkatet. Kjo tërheqje ka sjell qetësim në zemër dhe në mendje, ndërsa e largon pikëllimin dhe shqetësimin.
Ibën Tejmie deklaron: "Besimtari nganjëherë duhet të izolohet në mënyrë që t’i përkushtohet adhurimit, të përmendurit e Allahut, leximit të Kuranit, bërjes së llogarisë me vetveten, recitimit të lutjeve dhe kërkimit të faljes, si dhe të largohet nga mëkati etj."
Ibën Xhevzi i ka shkruar tri kaptina lidhur me këtë temë në librin e njohur Sajdul-Hatir. Përmbledhja e këtyre kaptinave është shprehur në fjalët vijuese të autorit: "Askund nuk kam parë, e as dëgjuar e as ndjerë aq prehje, madhështi dhe respekt si në vetmi. Në momentet e vetmisë kam qenë shumë larg së keqes, mëkatit, lakmisë dhe pesimistëve kobzi, kam kursyer aq kohë, famë dhe jetë. Atëherë fillova të mendoj shumë dhe thellë për ahiretin, të përgatitem për takim me Zotin e Madhëruar dhe të Lartësuar, të bindem sinqerisht, të kaloj kohën në mënyrë të dobishme, të pasurohem me urtësi të ndryshme dhe të lexoj tekste të shumta."
Në kaptinat e përmendura dhe në libër autori e analizon dhe përshkruan fenomenin e izolimit dhe paraqet përparësitë e tij dhe ndikimet pozitive për besimtarët.
Po përsëris fjalët e mia që në vetmi është ai lloj i madhështisë e lavdisë vlerën e së cilës e njeh vetëm Allahu i Madhërishëm. Në momentet e izolimit njeriu e shfrytëzon maksimalisht mendjen dhe intelektin e vet, rafinon mendimet e veta, në zemrën e vet gjen prehje, lehtësim dhe shpërblim të madh.
Izolimi e nxitë njeriun të ndalojë prapësitë, të predikojë mirësi, të shfrytëzojë çdo moment për devocion ndaj Krijuesit, për kujtimin dhe të përmendurit e Mëshiruesin. Atëherë besimtari harron të gjitha preokupimet e panevojshme të cilat ia zënë frymën dhe e largojnë nga jeta e vërtetë dhe e sinqertë dhe bindja ndaj Allahut. Ai largohet nga dyshimet e ndryshme, shpifjet, intrigat, lakmitë dhe vështirësitë. Besimtari është gjithashtu i liruar nga qortimet e ndryshme “të pakuptimta” të njerëzve të zakonshëm dhe të mëkatarëve, alarmeve të rremë dhe teprimeve.
Me izolim njeriu mbron të metat e veta, gjuhën e nxituar, lëvizjet e padëshiruara, mendimet mëkatuese dhe epshet. Izolimi e mbron fytyrën e bamirësit, e skalit xhevahirin e mirësisë së besimtarit. Sa i bukur është izolimi me libër! Kjo është koha e vërtetë e jetës, pushim dhe rehati. Në izolim zgjidhet dashuria e njeriut, ecet drejt bindjes ndaj Allahut dhe ecet në hapësirën e mendjes.
Vetëm në izolim njeriu përsiat në mënyrë të vërtetë dhe e zbulon të vërtetën.
Kur izolohet, besimtari e kupton kuptimin dhe esencën e jetës, kalon mbi gjërat e parëndësishme të cilat na brengosin për çdo ditë dhe kështu arrin majën e adhurimit. Mendjet e tyre atëherë bëhen të qarta dhe të forta.
Shpirti mahnitet në vetmi, zemra përjeton gëzimin më të madh, kurse mendja gjen dobi të shumta.
Në izolim nuk ka shtirje dhe hipokrizi ngase në ato momente të shikon vetëm Allahu. Njerëzit nuk dëgjojnë fjalët tua, por vetëm Ai që dëgjon dhe shikon gjithçka.
Ujin e pastër dhe të mrekullueshme nga puset e vetmisë e kanë pirë më të shquarit, më të denjët, më të diturit, njerëzit prijës të paharrueshëm, gjeni dhe shembullorë. Pikërisht ky ujë ka bërë të përparojnë dhe që fara e madhështisë së tyre të zhvillohet në pemë frytdhënëse të cilat edhe sot e gjithë ditën, me ndihmën e Zotit, i shfrytëzojnë botët dhe njerëzit.
Ali ibën Abdulaziz el-Xhurxhani deklaron:
 
Me thanë se pikëllimi po më vret,
por askush nuk më sheh si rob të përulur.
 
Deklarojnë: Këtu e ke ilaçin e vuajtjeve,
e di por shpirti i lirë s’çan kokën për këtë.
 
Kurrë nuk do ta arrij dijen e vërtetë,
nëse e shfrytëzoj çdo lehtësim që më ofrohet.
 
Përulja e përsosur është virtyt,
por këtë nuk e kupton injoranti.
 
Sikur dijetarët t’i përmbahen kësaj, ajo do i ruaj,
ta pandehin të lartësuar, do t’i bënte të famshëm.
 
Por ata e injoruan dhe mohuan,
e zëvendësuan me makutëri dhe errësirë.
 
Ahmed ibën Halil el-Hanbeli deklaron:
 
Kush mëton madhështi,
e prehje nga vuajtje të mëdha.
 
Të largohet prej njerëzve,
e të kënaqet me pak.
 
Si të shërohet ndryshe,
njeriu i cili çon jetë me mëkat.
 
Mes fantazmave të mashtrimit,
në pallate të mërzitshme të errësirës.
 
I dorëzuar tërësisht lakmisë,
dhe koprracisë së skajshme?
 
Ah, sikur ta dinë njerëzit,
çdo rrugë të mirësisë.
 
Kadiu Ali ibën Abdulaziz el-Xhurxhani në një poezi tjetër deklaron:
 
Nuk i ndjeva ç’janë magjitë e jetës,
gjersa s’u izolova në shtëpi dhe iu përkushtova librit.
 
Dituria është diç madhështore,
është miku i vetëm që më intereson.
 
Ji i përulur dhe largohu nga njerëzit,
do të kesh jetë mbretërore.
 
Një poet tjetër ka deklaruar:
 
Lumturia dhe gëzimi zgjasin gjithnjë,
prejse u izolova duke iu përkushtuar shtëpisë.
 
U ndava nga kjo botë dhe nuk më interesojnë më,
as fushatat ushtarake, as lukset mbretërore.
 
Humejd el-Muhadithi deklaron:
 
Shoqërimi me njerëz nuk sjell gjë,
pos thashethemeve, prandaj ik prej tyre.
 
Pos kur do të mësosh diç,
ose dikujt t’i bësh ndonjë të mirë.
 
Ibën Farisi deklaron:
 
Pyete: 'Si je?'
Thash: ‘Mirë, gjë s’më mungon.'
 
E kur dhembja gjoksin ta plotëson,
presim ditën të largohen errësirat.
 
Shok e kam macen, e më lumturon libri,
që dashuri ndriçuese e kam.
 
Kanë deklaruar: "Çdonjëri që e do vetminë, për të është madhështi."
Çdonjëri që do të mësojë diç më shumë lidhur me këtë le të lexojë librin Vetmia ose El-Azle nga autori i shquar Hatabi.
 
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com