BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Cdo gje e gjalle e madheron Allahun
Cdo gje e gjalle e madheron Allahun
Aid el Karni
"Dhe ai bëri kontrollin e shpezëve, pastaj tha: ‘Përse nuk po e shikoj pupëzën, mos mungon? Nëse nuk më sjell ndonjë arsyetim të duhur, do ta ndëshkoj me dënim të rëndë ose do ta therë!' Dhe nuk zgjati shumë, e ky arriti, duke deklaruar: 'Kam mësuar diç që ti nuk e di, nga Saba të sjell një lajm të sigurt. E kam parë që një grua sundon atje dhe se i është dhënë gjithçka e nga çdo lloj, po ka edhe një fron madhështor: 'e kam parë që edhe ajo edhe populli i saj e adhurojnë Diellin, e jo Allahun, - shejtani ua kishte zbukuruar veprimet e tyre dhe i kishte larguar nga Rruga e drejtë, andaj ata nuk arrijnë ta gjejnë Rrugën e drejtë e ta adhurojnë Allahun, i Cili zbulon atë që është e fshehur në qiej dhe në Tokë dhe i Cili e di atë që fshihni dhe atë që e shfaqni haptas. Allahu, s’ka zot tjetër pos Tij, është Zot i çdo gjëje që ekziston!' 'Do ta shohim', tha Sulejmani, 'nëse e thua të vërtetën apo jo. Dërgoje këtë letër timen dhe hidhe, pastaj largohu pak prej tyre dhe shiko çka do t’i deklarojnë njëri tjetrit!'"[1]
 
Me të vërtetë është edukativ dhe impresiv rrëfimi Kuranor për pupëzën. Allahu këtu tregon se si një shpezë e imët mund të ketë një rol të rëndësishëm historik. Të përmendurit e pupëzës mbetet si shembull i përjetshëm për të gjithë brezat. Disa dijetarë mahniten nga pupëza dhe mendjehollësia e tij, e cila qëndron përkundër mendjemadhësisë dhe fudullëkut të faraonit. Në të vërtetë, faraoni e mohonte Allahun kur ishte në kulmin e begatisë dhe të fuqisë, andaj atij nuk i ndihmoi besimi në momentin e fundit, tejet të rëndë të jetës. Pupëza besonte gjersa ishte në begati, andaj ky besim i ndihmoi kur u gjend në nevojë.
 
"Dhe Faraoni tha: “O pari! Unë nuk di që për ju ka tjetër zot përveç meje! O Haman, më ndez një zjarr për të pjekur qerpiçë dhe më ndërto një kullë të lartë që të ngjitem te Zoti i Musait. Jam i bindur se ai (Musai) gënjen!"[2]
 
Kurse faraoni ishte arrogant dhe fliste gënjeshtra të shumta për Allahun dhe veten e konsideronte si të plotfuqishëm, pupëza foli me përulje: "Allahu, s’ka zot tjetër pos Tij, është Zot i çdo gjëje që ekziston!"
 
Me të vërtetë është fatkeq ai mendja e të cilit nuk është më e madhe se mendja e pupëzës ose e një milingone të vockël. I pamend është ai që ndodhet në terr, në mashtrim dhe që nuk i bën dobi askujt. Nuk janë sytë ata që shikojnë, porse zemrat e verbra në gjokse.
 
"Ne kemi paracaktuar për Xhehenemin shumë xhinde dhe njerëz, sepse ata kanë zemra, por nuk kuptojnë, kanë sy, por nuk shohin dhe kanë veshë, por nuk dëgjojnë. Ata janë si bagëtitë, madje edhe më zi. Pikërisht këta janë të shkujdesurit."[3]
 
Nëse e shikojmë botën e bletëve, do ta kuptojmë begatinë e madhe të Allahut, mëshirën dhe përsosmërinë në krijim. Në këto qenie të vogla ka aq shumë mirësi dhe dobi për të gjithë njerëzit dhe krijesat. Ato ndërtojnë shtëpi në mënyrë të përkryer, janë gjithnjë në lëvizje, vizitojnë lulet, qëndrojnë afër vetëm gjërave të pastra, marrin nga bota më të mirën dhe e japin më të mirën. Në fund, kthehen me pijen më shëruese, më të shëndetshme dhe më të ëmbël për njerëzit. Ato kurrë nuk gabojnë në rrugën e tyre dhe kanë aftësi t’ua bartin “mikeshave” të tyre koordinatat e sakta ku duhet të gjejnë fusha me lule.
 
"Zoti yt e frymëzoi bletën: 'Ndërto shtëpi për vete në kodra dhe në lisa edhe në atë që ndërtojnë njerëzit, pastaj ushqehu me fryte të ndryshme, pastaj shkon nëpër shtigjet e Zotit të vet, e bindur!' Nga barku i tyre del një pije me ngjyra të ndryshme e cila është ilaç për njerëzit. Kjo është, vërtet, argument për njerëzit që mendojnë."[4]
 
Secili që mendon për këta shembuj dhe porosi të mrekullueshme do ta kuptojë se si Allahu Mëshirëplotë dhe Një e frymëzon bukurinë dhe mirësinë te krijesat e Tij. Prandaj, lutu vetëm Atij, përmende emrin e Tij dhe kërko ndihmë vetëm prej Tij. Ne, njerëzit, që moti e kemi dhënë betimin, që do t’i falemi dhe t’i bëjmë sexhde vetëm Allahut, se vetëm Atë do ta falënderojmë dhe ta respektojmë. Pastaj, njeriu duhet ta dijë se të gjitha këto krijesa të shumta nuk mund të shtojnë apo heqin diç çka të ka caktuar Allahu. Të gjitha ata janë të varur dhe të varfër. Të gjithë ata e duan Allahun. Të gjithë ata kërkojnë furnizim nga qielli ditë e natë. Të gjithë ata luten për shëndet, lumturi, respekt, famë, pasuri dhe gjithçka tjetër vetëm Allahut, ngase ata nuk posedojnë asgjë, e Atij i përket gjithçka.
 
"O njerëz, ju jeni të varfër, ju keni nevojë për Allahun, ndërsa Allahu është i pavarur dhe meriton falënderim."[5]
 
O njeri, duhet ta dish se vetëm Allahu mund të udhëzojë, ndihmojë, mbrojë, të kujdeset për ty dhe do të dhurojë me begati. Prandaj, bëhu rob vetëm i Atij. Zemrën dorëzoja vetëm Allahut. Pyete vetëm Atë, lutu vetëm Atij dhe kërko vetëm prej Tij. Mos harro që çdo krijesë i lutet Allahut dhe varet nga Ai, ngase kalimtarja ka nevojë për të përjetshmen, pafuqia ka nevojë për fuqi dhe skamja – për pasuri. Tërë pushteti, pasuria dhe përjetësia ndodhen vetëm te Allahu.
 
Kur ta kesh kuptuar këtë dhe fillon të jetosh sipas kësaj, ji i gëzuar, kërko falje nga Zoti, lutu me përulje dhe pendohu. Kërko nga Allahu dhe Ai do të japë, kur është fjala për furnizim, ndihmë ose diç tjetër, e akoma nëse je mirënjohës, Allahu do ta kompensoj edhe më shumë.
 
 
 
 
 


[1] Neml, 20-28.

[2] Kasas, 38.

[3] Araf, 179.

[4] Nahl, 68, 69.

[5] Fatir, 15.

 
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com