BALLINA VIDEO HAP NJË FAQE URTËSI POROSI HYJNORE CICËRIMA PROFETIKE LUTJET E JETËS KËSHILLA ÇKA ËSHTË ISLAMI?
UrtësiPerfundimSi te behesh njeriu me i lumturButesia ndihmon në realizimin e qellimeve Rehatia eshte ne Xhenet Cmimi i fjaleve te kota Ji i vendosur Marrja e vendimeve Kenaqesia e Allahut ska cmim Shperblimet per besimtaret e vertete Gjema ne luginen e palmave Ji i kenaqur me Allahun Cdo gje e gjalle e madheron Allahun Nese ke deshira te bukura, lutjet do te plotesohen Allahu eshte mbrojtes i mjaftueshem dhe deshmitar Mrekullite e njerezve te mireNganjehere e keqja e sheron njeriun Ju nuk do te mund ta shtyni ate e as ta shpejtoniRrefimi per vdekjen Nga vdekja nuk shpeton dotAllahu eshte i meshirshem ndaj roberve te Vet Kur kerkon, kerko nga Allahu Rrefimi per njeriun qe Allahu i ka dhene shume te mira Ai leshon shi nga qielli Allahu te jep furnizim nga se pret fareAllahu eshte i Meshirshem ndaj roberve te Tij Kush jane evliate? Mos e teproRruga e maturiseKush e beson Allahun e ka udhezuar zemren e vetTe gjithe atyre, edhe te pareve e edhe te dyteve, u ofrojme dhuratat e Zotit tend Preokupoheni me synimin per te qene sa me i pasur Mos u bej kaotik ne jete Hiq dore nga e pamundura Mos u bej jo i natyrshem Mos e injoro mundin e te tjereve Çka mbjell, do të korrëshMos e nencmo asnjerin Shuaje zjarrin e armiqesise para se te merr flake Nese je i shendetshem dhe i ngopur, e tere bota eshte e jotja Pergatitu per veshtiresi Njeriu mund te jete i qete edhe ne varferi Shqetesimi nuk te sjell asgje te mire Jane te humbur ata qe i luten dikujt tjeter pos Allahut Sa mosmirenjohes qe jemi Fatkeqit e vertete Te lumturit e vertete Rrëfimi per sahabiun Xhulejbib (Allahu qofte i kenaqur me te) Stolitë më të mëdha të njeriut Ndersa kur semurem, Ai me sheron Thesaret e mbeturaBegatia eshte sproveUdherrefyesit per kerkues Allahu i mbron besimtaret Shendeti dhe koha e lire Kujdesu per vellain tend Frytet e kenaqesise Merr mesim nga sprovat O njeri, mos u deshpero Optimizmi dhe pesimizmiMos u deshpero, armiku yt do te gezohetBesimtaret dhe jobesimtaret grinden per Zotin e tyreMos u deshpero ditet jane te ndryshme Allahu Mos u dëshpero dhe shiko argumentet e mrekullueshme te Allahut në kozmos Mos u deshpro dhe dije se vetem permes leximit mund te permiresosh dukshem aftesite tua Mos u deshpero per shkak te gjerave materiale ngase ato nuk kane vlere te vertetNë durim jane te gjitha te mirat Mendimi i mire per Allahun largon pikellimin Urtesia ne durim Si kane jetuar me te miret Celesi i lumturiseKuptimi i kesaj bote Armiqte e rregullit te Allahut Perjetesia ne ahiret Veprat e mira dhe virtytet të shpijne ne jete te lumturFama e humbur Nuk ben pa shokUne jam para deres Duaja e mazllumit Denimi i Allahut Tek Allahu arrijne fjalet e bukura Atehere, cfare eshte lumturia? Te kuptuarit e jetes se bukur A nuk ta beme gjoksin te gjere Xheneti dhe XhehenemiSecili e kerkon lumturine, por... Degjo ne qetesi Fjalet e Allahut Zoti nuk ben padrejtesi dhe nuk persekuton Nenat e lavderimit Kujtimi i mire eshte jeta e dyte Lumturine e jep Allahu Kjo mund te jete e mireDituria eshte udhezim dhe ilacE keqja ka edhe ane pozitive Dy fjalë të frymëzuara Gjej mbeshtetje te Allahu Ruaju nga kater gjera! Mos ke frike! Me te vertete, ti do te ngadhenjeshFeja jonë eshte tolerante Detyrimet ndaj vellezerve Ki kujdes nga pasionetBazat e rehatiseMos u deshpro, feja jone eshte e lehte Dashuria e verteteShperblimi yt eshte XhenetiNamazi i natësUdhetoni dhe lexoni ajetet per fuqine Rrethohu gjithnjë me miq Jeni të kujdesshëm Llogarite vetveten Lexo shume dhe mendo Dituria e dobishme dhe e dëmshme Veprat e mira janë rruga e lumturisë Minutat e jetës tënde janë të shtrenjta Perkushtoju punes se dobishme Mos u deshpero per shkak te furnizimit ngase cdo gje e ka afatin e vet te percaktuarNatyra qe e krijoi Allahu Vullneti i celikte Ekzistojne shkalle te ndryshme te mosbesimit Besimi eshte rruga e shpetimitSi përsiatin të paditurit!?!Në fund të gjithë e pranojnëEdhe varka e keqe nganjëherë del fort e dobishme Kisra dhe plaka Dije që çdo mizor do të dalë para Allahut Permbahuni tri gjerave Vetëm te Ti mbështetemi Gjej mbështetje Allahun Ruaje pamjen e jashtme por mos e harro edhe të brendshmenCilësitë e besimtaritPorosi per ata qe jane ne sprove Shoqëria e keqe është shkak i shumë prapësivePrej princit deri te marangozi Kenaqesia me percaktim eshte adhurim Jeta eshte e bukur Mos u bëj lakmues i famës sepse ajo fsheh shumë rreziqe Kurani... libër i begatshëm Virdi i mengjesit Sadaka të bën zemërgjerëMos u hidhëro Nisu për në namaz Fama dhe e keqja që vjen prej saj Prej nga është sajuar lumturia Ne na mjafton Allahu, sa mbrojtës i bukur është Ai Vështirësitë pastrojnë nga mëkatet Makutëria nuk sjell asgjë Përse nuk i shikoni krijesat si janë krijuarHulumto bukuritë e gjithësisë Fyerja dhe sharja nuk mund të dëmtojnë Mos u friko nga qyqarët dhe alarmet e tyre të rreme Shtrati me dhe i Sufjan eth-Theurit Shija e ëmbël e lirisë Lidhur me përcaktimin Konditat për qetësi të shpirtit Lidhu vetëm me Allahun Kujdes me pasurinë, "nuk dështon ai që planifikon" Njerëzit shpesh janë kundër teje, jo për ty Istigfari hap çdo derë Depresioni është derë drejt vetëvrasjes Mos u dekurajo, kjo është rrugë e shkatërrimit Mos u dëshpëro ngase çdo e keqe do të kalojë Mos u dëshpëro dhe bëhu real Kush dëshiron jetë të bukur duhet të stoliset me këto dhjetë cilësi të bukura Na udhëzo në Rrugë të drejtëKërko furnizim, por mos u bëj makut Frytet e mëkatit Mos u dëshpëro, ka ilaç për gjithçka Sillu mirë me njerëzitFrika nga lakmia Recitoni vazhdimisht fjalët: "O Allah, ty të takon madhështia dhe nderi (Ja dhul-Xhelali vel-Ikram)" Mos u dëshpëro, nuk do të vdesësh pa ardhur çasti yt i vdekjesThemelet e lumturisë Shkaqet e lumturisë Mos u dëshpëro ngase e ke njohur Islamin Mos u dëshpëro për shkak të ndonjë të mete fizike, ajo nuk është pengesë në rrugën drejt suksesit Mos u dëshpëro, ti e beson Allahun Mos u dëshpëro, dynjaja nuk ia vlen këtë Mos u dëshpëro për të këqijat ngase nuk e di çka është urtësia dhe fshehtësia e ndodhisë Mos u dëshpëro kur të afrohet vdekja dhe dëgjo këtë tregim Mos u dëshpëro në momentet e fundit të jetës Ec nëpër tokën e gjerë të Allahut Ditët janë mashtruese Mos u dëshpëro nëse ke humbur një organ të trupit, sepse e ke pjesën tjetër të trupit Kënaqësia e largon pikëllimin Mos u dëshpëro, nëse ke mjaft ushqim Mos u dëshpëro, jeta është shumë më e shkurtër se sa pandeh Mos u dëshpëro, Allahu i përgjigjet pabesimtarit, e le më muslimanit dhe besimtarit Besimi është ilaçi më i mirë Mund të ndodhë që në fatkeqësi të ketë ndonjë dobi Mos u dëshpëro nëse nuk je si një person tjetër, nëse nuk je krijuar sipas modelit të tijMos u dëshpëro për shkak të vuajtjes, ngase ajo shpesh ka përfundim të mirë, e as për shkak të sprovës, ngase ajo shpesh është shpërblimMos u dëshpëro nëse ke një kothere bukë, një gllënjkë ujë dhe rroba të vjetruara Mos u çudit nga numri i madh i njerëzve të këqij, por me të mirët, edhe nëse janë të pakëtBota kështu është krijuar Mos u dëshpëro për shkak të sulmeve dhe të britmave kundër teje Mos u dëshpëro për gjëra të parëndësishme ngase kjo botë ka përplot sish Mos u dëshpëro përderisa e beson Allahun Jeta nuk e meriton pikëllimin tonëMos ndalo, mos hezito, por puno, përpiqu dhe mos rri kot Mos u brengos për shkak të këshillës së mirë e të dobishme, por pranoje Mos u dëshpëro ngase dëshpërimi të merr fuqinë dhe ta vdes trupin Mos u dëshpëro kur të godet dhembja por pyet veten Mos u dëshpëro dhe ia shtro vetes këto pyetje për sot, dje dhe nesër Fjalët e dijetarëve dhe porositë nga përvojat e disa njerëzve Mos u dëshpëro ngase me bamirësitë tua ke siguruar mirënjohjeLibri është miku më i mirëMos u dëshpëro nëse dikush të harron, zemërohet me ty dhe nuk të ndihmon Mos u dëshpëro, ngase ke vëllezër dhe miq që të shprehin dashuri dhe besnikëriPërse dëshpërohesh kur ke ilaçin me gjashtë përbërës Mos u dëshpëro dhe lexo këto rregulla bazë për lumturi Mos u dëshpëro për shkak të vështirësive Izolimi, vetmia dhe ndikimi pozitiv te njeriu Mos u identifiko me dikë tjetër! Mos u dëshpëro, gjithnjë ka gjëra të cilat e lehtësojnë vështirësinë Mos u dëshpëro për shkak të furnizimit! Mos u dëshpëro me sjelljet e njerëzve ndaj teje por shikoje reagimin e tyre me KrijuesinMos u dëshpëro, ngase në vështirësitë dhe durimin e vuajtjeve qëndron rruga drejt fitores, lumturisë dhe suksesit Mos u dëshpëro nëse dëgjon fjalë të këqija, ngase lakmia është sëmundje e moçmeMos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe ndërgjegjësohu për vlerën e asaj për çka po mërzitesh Mos u dëshpëro dhe mos shiko ç’bëjnë njerëzia Mos u dëshpëro për shkak fjalëve të këqijve dhe të lakmitarëve Mos u dëshpëro për shkak të asaj çka pritet të ndodhëMos u dëshpëro për shkak të numrin të pakët të atyre që japin lëmoshë, ngase ata sjellin shpëtimMos u dëshpëro për ata që e mohojnë bamirësinë dhe diturinë tëndeMos u dëshpëro dhe merr atë që të ka dhënë Allahu Mos u dëshpëro dhe flaki tej brengat Mos u dëshpëro, përderisa u bën mirë njerëzve! Mos u dëshpëro dhe mos e humb shpresën për mëshirën e Allahut Mos u dëshpëro dhe kujtoje vazhdimisht Allahun Mos u dëshpëro, por kërko shumë falje, ngase Zotit tënd i pëlqen të falë mëkate Mos u dëshpëro dhe prit dalje dhe shpëtim Mos u dëshpëro, ngase gjithçka tashmë është caktuar dhe është shkruar Mos u dëshpëro ngase Zoti yt falë mëkate dhe pranon pendime Tejkalo shqetësimet dhe brengat Dëboje mërzinë nga jeta jote Lumturia e shokëve të të Dërguarit (paqja e Allahut qoftë mbi ta) Frenimi i emocioneve Arti i të qenit i lumtur E mira e diturisëBuzëqeshu Pikëllimi me Islam nuk është i lejuar as i preferuarDhe kështu u bëmë popullin më të drejtë Kujto Xhenetin, hapësira e të cilit është sa qiejt dhe Toka Ji i kënaqur me atë çfarë të ka caktuar Allahu, do të jesh njeriu më i pasur Mos u thyej nga gjëra të parëndësishmeNuk janë të gjitha problemet e kësaj bote problemet tuaDurimi është pasuri Thuaj: Udhëtoni nëpër Tokë Namazi, namazi... Merr mësim nga ata që janë në sprovë Prano jetën ashtu siç është Kur përmendet Allahu, zemrat vërtet qetësohen! Merre mjaltin por mos e thyej kosheren Besimi është vetë jeta! Dhuratë nga Allahu Shtëpia le të jetë e gjerë Ai është, i cili i përgjigjet nevojtarit, kur ky i drejtohetKrijo prej limonit pije të ëmbël Po, me të vërtetë, me vuajtjen vjen edhe kënaqësiaPërcaktimi i Zotit Mos u bëj parazit Plotëso kohën e lirë me punë Bamirësia ndaj të tjerëve të bën zemërgjerë Mos prit mirënjohje nga askush Si t’i kundërvihemi kritikës qëllimkeqe? Lere të ardhmen të vijëDita është vetëm e jotjaÇka u bë, u bë Mendo dhe bëhu mirënjohësJeto i lumturO Allah!
Buzqeshu
Buzëqeshu
Aid el Karni
E qeshura e matur është ilaç për të gjitha brengat dhe pikëllimin. Kjo është fuqi jashtëzakonisht e fuqishme e cila e gëzon shpirtin e njeriut dhe ngjallë gëzim në zemër.
Ebu Derda ka deklaruar: "Dua ta bëj njeriun të qeshë, në mënyrë që ta lehtësoj zemrën e tij."
Njeriu më fisnik, i Dërguari (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të), qeshte aq shumë sa që nganjëherë i dukeshin dhëmballët. Kjo tregon se e qeshura është mjet i njerëzve të mençur e të urtë me të cilën e shërojnë zemrën dhe shpirtin.
E qeshura është momenti kur shpirti mbushet më së shumti, kulmi i qetësisë dhe i gëzimit. Mirëpo, kjo e qeshur ka kufi dhe nuk është e tepruar: "Dhe mos e tepro me qeshje, vërtet e qeshura e tepruar e lodhë shpirtin."
E qeshura duhet të jetë e matur si dhe çdo punë tjetër:
"Buzëqeshja në takim me vëllain është sadakë". (hadith)
"Dhe ai qeshi më zë për fjalët e tij." 
Duhet dalluar qartë të qeshurën nga përqeshja dhe ironizimi:
"Dhe pasi u solli faktet Tona, ata, befas, filluan të tallen me to."
Qeshja është një prej begative, të cilën do ta gëzojnë banorët e Xhenetit.
"Sot ata që besuan – do t’i përqeshin jobesimtarët."  
Arabët të qeshurën e shikonin me mirësi ngase ajo aludon për zemërgjerësi, shpirt të ngrohët, fisnikëri, shpirt të hapur dhe mirësi.
Një poet shkruan:
 
Njeriu i cili qeshë i gëzohet dhuratës,
është i mahnitur nga çdo takim miqësor.
Zehiri në këngën e vet për shpirtin thotë:
Njeriu i mirë gëzohet kur i shkon,
sikur t’i dërgosh pasurinë më të madhe.
Është e vërtetë që Islami është bazuar në drejtësi dhe në rrugë të mesme në besim, akaid, etikë dhe mirësjellje. Prandaj në të nuk ka vend për melankoli dhe ngrysje, e as për tmerr dhe shtangie. Islami sjelle seriozitet, respekt, lehtësim dhe frymë stabile.
Ebu Temami thotë:
Gjithçka në jetë ia detyroj babait,
i cili ka qenë ylli i urtësisë.
Urtësisë së madhe të mëngjesit, argëtues,
shumë serioz, i cili në jetët e të tjerëve fuste gëzim.
Fytyra e ngrysur dhe e mërzitur janë dëshmi të njeriut të pakënaqur dhe të shqetësuar, i cili kurrë nuk ka disponim të mirë:
"Pastaj u zbeh dhe u ngrys."
Fytyrat e tyre janë të nxira nga errësira e mendjelartësisë,
sikur dikush t’i kishte futur me dhunë në zjarr.
Ata nuk janë njerëz që shkëlqejnë në çdo takim,
si yje që lëvizin në pafundësinë e qiellit
O vëlla, sikur miqtë e tu t’i prisje me buzëqeshje, do të ndieje lumturi dhe mirësi të madhe.
Ahmed Amini në librin e tij Fejd el-Hatir deklaron: "Njerëzit të cilët qeshen në jetë nuk janë vetëm më të lumturit në shpirt, por janë edhe më të zellshmit, më të duhurit për përgjegjësi të ndryshme, njerëzit më të mirë në kohëra të vështira dhe kur zgjidhen situata problematike. Ata i qasen në mënyrën më të mirë gjërave të cilat janë të dobishme, si për ta ashtu edhe për njerëzit tjerë."
Nëse do të ndodhesha në situatë të zgjedh midis urisë së madhe, ndonjë funksioni të lartë dhe shpirtit të kënaqur, buzagaz, do të zgjidhja këtë të fundit.
Në të vërtetë, çka të duhet pasuria nëse je i mërzitur dhe i dëshpëruar?!
Çka të vlen pozita e lartë kur ke shqetësime shpirtërore dhe skamje?!
Në fund, çka të vlen tërë pasuria e kësaj bote, nëse je i frikësuar, i shqetësuar dhe i mërzitur sikur kthehesh nga xhenazja e një personi të dashur?!
Çka të vlen bukuria e femrës nëse është gjithnjë e ngrysur, nervoze dhe shtëpia e së cilës të bëhet xhehenem?!
Shumëfish më e mirë se sa ajo është femra e cila nuk është e bukur si ajo, por e cila me disponimin dhe me sjelljen e saj shtëpinë ta bën xhenet.
E qeshura vlen vetëm atëherë kur buron nga natyra e njeriut plot mirësi. Lulet e pyjet, lumenjtë e detet, qielli dhe yjet edhe shpezët – të gjithë qeshen. Njeriu për nga natyra e vet është  i qeshur dhe gaztor. Ajo që e prishë këtë pamje dhe natyrë të tij janë lakmia, epshi dhe e keqja, që e bëjnë të ngrysur. Në këto momente ai është në disharmoni me karakterin e vet origjinar. Për këtë, çdonjëri që është i ngrysur nuk e sheh bukurinë askund, kurse ai që e ndotë zemrën e vet nuk e sheh realitetin.
Çdo njeri këtë botë e shikon përmes veprave, mendimeve dhe motiveve të veta. Prandaj, nëse veprat e tij janë të bukura, mendimet e pastra dhe motivet e mira, ai ka qëndrim pozitiv ndaj kësaj bote. Njeriu i tillë botën e shikon në bukurinë e saj origjinale. Në të kundërtën, qëndrimet e njeriut janë të mjegulluara, pamjet e botës të zymta dhe ai gjithçka përreth e sheh të zezë dhe të padobishme. 
Ekzistojnë persona që nga çdo gjë krijojnë fatkeqësi dhe vuajtje, por edhe ata të cilët në gjithçka kërkojnë lumturi dhe gëzim. Disa femra në shtëpinë e tyre vërejnë vetëm gabime dhe kujtojnë ditët e zeza kur, për shembull, është thyer ndonjë pjatë, kur gjella ka qenë më shumë kripë ose kur dhoma ka qenë e parregulluar. Atëherë ato bëjnë zhurmë, shajnë dhe qortojnë secilin që ndodhet në shtëpi, dhe kështu ndizet shkëndija e cila shkakton zjarr. Ekzistojnë njerëz të cilët ia vështirësojnë jetën vetes edhe njerëzve përqark.
Njerëz të tillë çdo fjalë e dëgjojnë dhe e komentojnë gabim, nga ndonjë ngjarje e parëndësishme krijojnë katastrofë, vajtojnë me sa zë kanë për shkak të tregtisë së pasuksesshme, fitimit të pakët, dëshirës së paplotësuar e të ngjashme. Në sytë e tyre tërë bota është e zezë, dhe këtë ndjenjë ata e bartin tek të tjerët përreth. Ata kanë aftësi të jashtëzakonshme për teprime dhe zmadhime të çdo gjëje që zhvillohet, mizën e bëjnë buall, fijen e barit- dru. Por, ata nuk kanë fuqi për të bërë vepër të mirë, kështu që nuk janë të lumtur kur shpërblehen, edhe nëse është shumë dhe janë të pakënaqur me çkado që arrijnë, qoftë edhe grandioze.
Jeta është art, ndërsa arti mund të mësohet. Prandaj për njeriun është më mirë të mësoj se si ta plotësojë jetën e vet me lule, aromë dhe dashuri, para se t’i përkushtohet mbushjes së xhepave dhe kasafortave me para.
Çka është jeta nëse shndërrohet në vrapim pas parave?
Çka është jeta nëse në të nuk do të kishte mëshirë, dashuri dhe bukuri?!
Numri më i madh i njerëzve është i verbër para këtyre bukurive të kësaj bote. Ata i shohin vetëm pasuritë materiale dhe paratë. Njerëzit e tillë kalojnë pranë kopshteve të bukura, luleve të mrekullueshme, puseve të bekuara dhe zogjve që këndojnë, por nuk dinë të kënaqen me to. Kënaqen vetëm me para kur vinë dhe shkojnë. Duhet pranuar se paraja është mjet për jetë të mirë, por këta njerëz këtë e kanë kuptuar gabimisht, andaj pandehin se jeta e mirë mund të blihet dhe se kjo në realitet është jetë e cila rrotullohet rreth parasë. Sytë na janë dhënë të shikojmë bukurinë, por ne këtë e kemi ndryshuar dhe i shikojmë vetëm paratë.
Asgjë nuk e bën fytyrën më të zymtë sesa dëshpërimi. Prandaj, nëse dëshiron të kesh buzëqeshje në fytyrë, lufto kundër dëshpërimit. Dyert dhe shanset janë të hapura për ty dhe për mbarë njerëzimin, prandaj mësoje mendjen të jetë e hapur për shpresë dhe prit të mira në të ardhmen.
Nëse je i bindur se je krijuar për të kryer gjëra të vogla atëherë në jetë do të arrish shumë pak. Nëse mendon se je krijuar për qëllime të larta dhe ke ambicie të mëdha, do t’i thyesh të gjitha barrierat e pengesat para vetes, do të kalosh kufijtë dhe do të arrish në hapësirën e pafund dhe do të arrish qëllimin më të lartë. Për këtë dëshmon edhe shembulli nga jeta e njerëzve të cilët i kanë kushtuar gjithçka gjërave materiale. Ai që në këtë garë për gjëra materiale lodhet në njëqind metra, aty mbetet, kurse ata më të qëndrueshmit nuk ndiejnë lodhje dhe kalojnë disa qindra metra. Qëllimi dhe vizioni i jetës tënde pasqyrojnë fuqinë tënde. Prandaj, cakto qëllimin tënd dhe ai le të jetë i lartë. Ndonëse ai arrihet me vështirësi, ti do ta realizosh vetëm nëse i afrohesh çdo ditë, atij hap pas hapi.
Ajo që njerëzit i ndalon në Rrugën e së vërtetës dhe i hedh në burg është dëshpërimi, zhgënjimi, jeta mëkatare, qëndrimet negative, kërkimi i të metave të njerëzve dhe fokusimi në prapësitë e kësaj bote.
Rrugën më të mirë deri te suksesi njeriut mund t’ia mësojë edukatori i mirë, i cili tek ai e sheh potencialin për bamirësi, i balancon, i thekson dhe i zhvillon virtytet më të mira. Ai e mëson njeriun të jetë zemërgjerë dhe i mirë, e mëson se qëllimi më i mirë që duhet synuar është të jetë burim i mirësisë për të gjithë njerëzit, aq sa mundet, që shpirti i tij të jetë diell, i cili rrezaton dritë, dashuri dhe mirësi, pastaj që zemrën ta ketë plot butësi, bamirësi, humanizëm dhe dashuri e cila do t’i lidhë të gjithë njerëzit në mirësi.
Kur të ballafaqohet me vështirësi, shpirti i qeshur i tejkalon dhe i mposhtë. Ai vështirësitë i pret me të qeshur, i tejkalon dhe i mposhtë me të qeshur. Shpirti i ngrysur e bën të kundërtën, ai i zmadhon vështirësitë, kurse e zvogëlon vlerën dhe fuqinë e vet, andaj vazhdimisht përdor shprehjet "nëse", "sikur", "po qe se".
Koha të cilën njeriu i mërzitur e mallkon e bën në të vërtetë disponimin dhe mënyrën e tij të jetës. Atij i pëlqen suksesi në jetë, por nuk dëshiron ta paguajë çmimin e tij. Për të në çdo rrugë qëndron një luan i tmerrshëm, ngase pret që qielli të lëshojnë shi floriri dhe që toka të nxjerrë jashtë seharet me pasuri.
Fatkeqësitë në jetë janë gjëra relative. Për shpirtrat e ngushtë gjithçka është shumë e vështirë, gjersa për shpirtrat e lartësuar nuk ka fatkeqësi dhe probleme të mëdha. Ndërkohë që shpirtrat e lartësuar në fatkeqësi forcohen, shpirtrat e dobët sëmuren duke ikur nga vështirësitë. E keqja është si qeni, nëse frikohesh dhe fillon të ikësh, qeni ka për të lehur dhe do të sulmojë. Mirëpo, nëse e sheh që nuk po frikohesh dhe që nuk je duke ia vërë veshin, largohet nga rruga madje edhe të frikësohet.
Prandaj, për njeriun është dështim të ndjehet i dobët, i pavlerë, i paaftë për të bërë ndonjë gjë të madhe dhe një të mirë të madhe. Këto ndjenja te njeriu e mbysin njësinë e sigurisë, të besimit dhe e dobësojnë  imanin e tij, kështu që ai në fillim heq dorë nga një vepër dhe nuk shpreson në sukses, i bindur në dobësinë dhe në paaftësinë e vet.
Besimi në vete është një veti dhe ndjesi fisnike. Kjo është shtylla e suksesit në jetë dhe ajo dallon nga vetëmashtrimi që është pasojë e veprave të këqija. Dallimi midis këtyre dy ndjesive qëndron në faktin që vetëmashtrim është besimi i shpirtit në diç joreale, mendjelartësi e imagjinatave dhe e rreme. Nga ana tjetër, besimi në vetvete është pasojë e mbështetjes në aftësinë personale, përgjegjësia të cilën e bartim si edhe fuqinë e potencialit që e kemi.
Ilja Ebu Madi, në një poezi të veten, thotë:
Tha: Sa i zymtë dhe keqdashës është qielli?
U përgjigja: Qeshu, mjafton që ai është nxirë.
Tha: Ah, sikur të më kthehej sërish rinia.
U përgjigja: Qeshu, pikëllimi yt nuk do ta kthejë.
Tha: Ajo që në rini ka qenë e lartësuar,
tani në dënim Xhehenemi u shndërrua.
Vitet më tradhtuan, pasi që ua dhurova zemrën,
prandaj, ku të gjej forcë për të qeshur?!
U përgjigja: Qeshu dhe këndo, sikur do mendoje për jetën,
do ta kuptoje se e ke shkruar vetëm në vuajtje.
Tha: Bota po vdes në luftëra tmerruese si udhëtari që vdes nga etja,
edhe luanesha që përvidhet pas viktimës, gjak kërkon edhe për të zhduket.
U përgjigja: Qeshu, botën nuk mund ta shërosh,
mirëpo, kush e di ç’do të ndodhë, nëse e provon me të qeshur.
Mbase rreth teje ka edhe fajtorë të tjerë,
kurse ty të bren natën pagjumësia shqetësuese.
Tha: Të tjerët përreth lëngojnë nga dhembja, gjersa ata vuajnë në ethe, si mund të gëzohem.
U përgjigja: Qeshu, po të mos ishe më i mirë, s’do kërkonin qortimin tënd!
Tha: Të mirat kanë trokitur në derë,
njerëzit kanë veshur veshje të bukura dhe stoli.
Unë në dorë s’kam asnjë dërhem,
kurse për miq duhet aq shumë dhurata.
U përgjigja: Qeshu, është mirë që je gjallë,
e jo nga ata që janë larguar moti nga miqtë.
Tha: Netët e gjata më kanë vulosur hidhërim të pafund.
U përgjigja: Qeshu, edhe nëse e ke tërë pikëllimin e botës.
Ngase, nëse një fatkeq të sheh të qeshur,
mbase edhe vuajtjet e veta i përballon dhe qeshë.
Dije se, ndërsa kërkon dërhemë i pikëlluar,
i vret në vete gjurmët e fundit të qeshjes.
O ti që shkakton zhurmë e zallahi,
asgjë e vdekshme nuk ta kanos jetën.
Prandaj, qeshu ngase yjet qeshin në errësirën e pafund,
andaj i duam, andaj na pëlqejnë!
Tha: Natyra e qeshur nuk u sjell lumturi njerëzve,
ngase çdo njeri nuk zgjedhë botën dhe vdes.
U përgjigja: Qeshu, ndërsa midis teje e vdekjes është veç një çast,
ngase rastin për qeshje këtu nuk do ta kesh pastaj.
Sa shumë kemi nevojë për qeshje, natyra e lumtur, zemërgjerësia, edukata e mirë, butësia dhe mirësjellja.
"Allahu më ka shpallur që të jeni modestë, në mënyrë që ndaj njëri tjetrit të mos veproni në mënyrë të padrejtë dhe që të mos bëni mëkat njëri kundër tjetrit." (hadith)
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemusliman
/ tijemuslimanint
© Të gjitha të drejtat e rezervuara.
info@tijemusliman.com